Серед шести країн "Східного партнерства" лідерами демократичних реформ і євроінтеграції є Україна і Грузія. Це випливає з "Індексу Східного партнерства-2017", поданого у вівторок, 26 лютого, Форумом громадянського суспільства "Східного партнерства" в Брюсселі.
Індекс ВП (Eastern Partnership Index) - це інструмент моніторингу (дослідницькі публікації) та адвокатування (event and liaison agenda), підсилює громадянське суспільство і допомагає чиновникам, які визначають політичний курс. Індекс ВП відображає успіхи, досягнуті шістьма країнами СХП у справі інтеграції з ЄС, визначає рівень зближення з ЄС і ступінь демократичного розвитку, сильні і слабкі сторони країн СП в цьому відношенні, а також дає рекомендації країнам щодо процесу перетворення.
"На жаль, ми не можемо сказати, що реформи просуваються як слід, якщо ми говоримо в цілому про шість країн "Східного партнерства"... Але є підстави для оптимізму, і є ряд історій успіху", - зазначила Анастасія Ісмаїлова з постійного представництва Литви при ЄС, де були представлені результати індексу. Зокрема, вказується, що найгірші показники за рівнем демократії - у Білорусі та Азербайджану. А ось Україна і Молдова відстають з бізнес-клімату, повідомляє DW.
Індекс охоплює два критерії. Перший - зближення з ЄС - відображає, як кожна з країн переймає норми ЄС і міжнародні стандарти. Лідером тут є Україна (індекс 0,73). За нею йдуть Вірменія (0,66), Молдова (0,65), Грузія (0,64), Азербайджан (0,56) і Білорусь (0,52). Цей критерій показує, наскільки рівень демократії в тих чи інших країнах відповідає міжнародним європейським стандартам, як проходить впровадження норм ЄС і наскільки країни досягають цілей сталого розвитку. За двома першими показниками Україна також лідирує. А ось у сталому розвитку на першому місці Азербайджан.
Другий критерій показує, наскільки тісно кожна з країн пов'язана з ЄС. Мова йде про зв'язки між урядами, в економіці і серед громадян. Тут на першому місці Грузія і Молдова - індекс 0,71. За ними йдуть Україна (0,66), Вірменія (0,50), Азербайджан (0,47) і Білорусь (0,45).
Форум, який об'єднує організації громадянського суспільства з країн-учасниць програми "Східне партнерство" та з країн-членів ЄС, видає такий індекс щорічно починаючи з 2011 року.
"Переконання, що хорошу східну політику можна вести через ЄС, є міфом", - заявив в 2016 році глава Міністерства закордонних справ Польщі Вітольд Ващиковський, відповідаючи на запитання опозиційних депутатів у Сеймі, повідомляє "Радіо Польща".
Дипломат вважає, що "Східне партнерство" не заслуговує високої оцінки, оскільки програма не надавала можливості країнам, у неї включеним – Україні, Білорусі, Молдові, Вірменії, Грузії та Азербайджану – шанс на вступ до ЄС. В рамках програми, зазначив Ващиковський, зазначені країни могли задовольнятися лише роллю буферної зони між Російською Федерацією та ЄС.
Раніше президент Петро Порошенко сказав, що Україна буде мати перспективу членства в Європейському Союзі через шість років "або трохи більше". При цьому в ЄС вважають, що в найближчі п'ять років жоден партнер ЄС не буде готовий до членства.
Варто відзначити, що високопосадовці РФ неодноразово заявляли, що проект Східного партнерства, як і НАТО, спрямований проти Росії. В ЄС так само неодноразово відповідали, що проект ЄС створювався не проти когось, а для розвитку добросусідських відносин з країнами-сусідами.