Українські військові в ході сміливої операції врятували афганців із Кабула — The Globe and Mail

Поділитися
Українські військові в ході сміливої операції врятували афганців із Кабула — The Globe and Mail © Hromadske.ua
Українська операція була успішною там, де інші країни зазнали невдачі.

Операція з порятунку, яку координували українські військові, офіс Президента Володимира Зеленського та видання The Globe and Mail, може відкрити дорогу іншим афганцям, які тікають від талібів до Канади.

Канада пообіцяла прийняти афганців за умови, що вони зможуть спочатку виїхати до третіх країн самостійно. Влада Канади запитала уряд України, чи зможе він допомогти вивезти з Афганістану людей, для того, щоб вони потім виїхали до Канади. Літак з афганськими перекладачами, які співпрацювали з канадськими військовими, прибув до Києва в результаті сміливої ​​операції українських солдатів, пише The Globe and Mail.

Порятунок перекладачів було здійснено вранці у п’ятницю в Кабулі, через день після того, як останній канадський літак вилетів з Афганістану, через кілька годин після теракту в аеропорту Кабула, в результаті якого загинули щонайменше 170 афганців, які намагалися втекти з країни, а також 13 американських солдатів. Після теракту США заявили, що в аеропорт дозволятимуть в'їзд тільки іноземним громадянам, але не афганцям, які мають візу.

Незважаючи на це обмеження, а також на зростання ризиків напередодні запланованого виведення останніх сил США з країни, українські військові пішки вийшли в місто, щоб супроводжувати два автобуси з перекладачами та їхніми сім’ями, які прямували до Канади (всього 19 осіб), на аеродром.

У солдатів були фотографії номерних знаків мікроавтобусів, і вони оточили та супроводжували транспортні засоби протягом 600 метрів до аеропорту.

«Ми просто надіслали їм номерні знаки наших транспортних засобів і вони прийшли на місцевий базар, щоб знайти нас. Вони сказали «Україна?», Ми-«Так!», а потім провели нас всередину», - розповідає перекладач Мохаммед Шариф, який співпрацював із The Globe and Mail, допомагаючи висвітлювати війну в Афганістані.

Після того, як вони потрапили в аеропорт, 19 афганців посадили на військовий літак, що розміщувався в Кабулі в рамках внеску України у зусилля НАТО в країні, і разом з групою літаків долетіли до Ісламабаду. У столиці Пакистану їх пересадили на комерційний літак, який перевозив інших афганців та українців до Києва, з короткою зупинкою в столиці Азербайджану Баку.

Зеленський заявив, що «ще 360 українців та громадян інших країн» прибули до Києва в суботу.

«Наші військові, розвідка та дипломати зробили блискучу роботу. Україна не залишає своїх громадян у скруті у важкі часи і допомагає іншим», - зазначив Зеленський.

Дві попередні спроби евакуації, сплановані канадськими військовими, не змогли вивезти групу Шарафа в аеропорт, як і інша спроба, організована Державним департаментом США. Ці операції спиралися на те, щоб афганці та їх сім’ї змогли дістатися до встановлених пунктів зустрічі біля воріт аеропорту, що виявилося неможливим на тлі хаосу, де тисячі афганців зібралися в надії виїхати з Кабула.

Українська операція була успішною там, де інші країни зазнали краху, оскільки українські військові пішки вийшли у місто для порятунку афганців.

Евакуйовані заявили, що були приголомшені тим, що українські війська ризикнули заради їхнього порятунку, чого не зробили канадські та американські війська.

«Усі були здивовані. Ми просили американців, канадців усіх - і рішення не було. Вони боялися вийти. Українські солдати були для нас ангелами. Вони зробили надзвичайну роботу. У них великі серця», - сказав 33-річний батько чотирьох дітей, який два роки працював із канадським спецназом у Кандагарі Джавед Хакмаль.

Капітан у відставці Жеремі Вервіль з 22 -го королівського полку сказав, що порятунок його колишнього перекладача - це «історія, яка дійсно показала його волю до життя, заради порятунку своєї сім'ї».

Шараф, Хакмаль та їх сім’ї прибули до Києва з документами, які були видані їм за день до початку операції. У документах зазначено, що до них слід ставитися як до громадян Канади.

Документів було достатньо, щоб вивезти їх з Кабула, але вони створили бюрократичну тяганину в українському аеропорті у суботу, де прикордонники не мали уявлення, як поводитись з евакуйованими, у багатьох з яких прострочений паспорт або лише посвідчення особи, видані попереднім афганським урядом. Сім’ям Шараф і Хакмаль, а також іншим, хто перебував у літаку, врешті-решт було надано 15-денну гуманітарну візу для в’їзду в Україну.

Хоча драматична операція в Кабулі, швидше за все, не повториться через погіршення ситуації з безпекою в країні, прокладений шлях «Ісламабад-Київ» може бути використаний для пересування інших афганських біженців до Канади, які дійшли до Пакистану, оскільки вони можуть потрапити в Україну, а вже після цього виїхати до Канади.

«Канада додатково просила нашої подальшої підтримки, і ми будемо раді допомогти», - сказав міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Він додав, що порятунок афганських перекладачів продемонстрував можливості українських військових. На його думку, це має змусити лідерів НАТО замислитися над наданням Україні членства, що є давньою метою українського уряду.

«У цих жахливих обставинах наші військові продемонстрували мужність та зразковий професіоналізм», - зазначив Кулеба.

Колишній посол Канади в Києві Роман Ващук, який допоміг The Globe and Mail встановити зв'язок з високопосадовцем в Офісі Зеленського, сказав, що українці погодилися на рятувальну місію значною мірою через підтримку, яку отримала їхня країна від Канади під час війни з Росією в Донбасі. Канада надала Україні близько 700 мільйонів доларів фінансової допомоги з початку спалаху конфлікту.

«Це частково повернення інвестицій канадського уряду у підготовку українських військових», - зазначив Ващук.

Виконавчий директор канадської організації «Журналісти за права людини» Рейчел Пулфер заявила, що українська спецоперація була однією з кількох, які відбулися після того, як Канада закінчила евакуацію в четвер. Вона додала, що її організація, співпрацюючи з іншими групами, а також окремими канадськими журналістами склала список із 275 представників афганських ЗМІ та правозахисних органів, а також їх сімей, які хотіли виїхати. З тих пір двадцять дев’ять з них виїхали за межі країни, включаючи Шарафа та його родину, резюмує видання.

15 серпня таліби увійшли до Кабула, і президент Афганістану Ашраф Гані залишив країну. Перед цим протягом менш ніж двох тижнів «Талібан» узяв під контроль більшу частину провінцій Афганістану. 

Таліби заарештували експрезидента Афганістану Хаміда Карзая, який вів з ними переговори про перехідний уряд, заборонили музику, і заборонили жінкам працювати і навіть з'являтися на вулицях без бурки і без супроводу чоловіка.

Центром опору талібам знову стала провінція Панджшер на півночі країни. Керівництво взяли на себе віце-президент Афганістану Амрулла Салех і син легендарного командира моджахедів Ахмад Масуд.

Детальніше про наслідки дій Вашингтона і дестабілізації в регіоні - в статтях Миколи Замікули «Що залишиться в Афганістані після виведення американських військ?»і«Перемога «Талібану» в Афганістані: хто програв насправді», а також у матеріалі Олексія Їжака «Трагедія Афганістану: «Талібан» прийшов» для читачів ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі