Україна в топі, але є ще чотири речі, на які варто звернути увагу на саміті G7 – Politico

Поділитися
F-16 для України, зростання напруження через Китай, держборг США та штучний інтелект

Перед самітом лідерів G7, що розпочнеться 19 травня у Японії та на якому очікується окрема заява по Україні, видання Politico пише про чотири важливі речі, на які варто звернути увагу. 

Президент Джо Байден прибув 18 травня до Хіросіми на саміт G7, де він зустрінеться з лідерами деяких найбагатших країн світу. Лідери кожної з семи країн – Канади, Франції, Німеччини, Італії, Японії, Великобританії та США – планують взяти участь у саміті, який триватиме до неділі.

Місце проведення саміту – одне з двох японських міст, де США підірвали атомну бомбу в 1945 році, що призвело до загибелі сотень тисяч людей – не є випадковим. Це рідне місто прем'єр-міністра Японії Фуміо Кісіда, який вбачає зв'язок між руйнівним бомбардуванням і війною Росії в Україні.

На цьогорічному саміті Україна знову буде на першому місці в порядку денному, але очікується, що виникнуть й інші теми – і, можливо, напруженість. Ось на що слід звернути увагу під час саміту.

№1. Повернення міжнародної напруженості через Китай та F-16 для України

Оскільки Росія продовжує вести війну в Україні, очікується, що лідери G7 обговорять свою допомогу країні, яка перебуває у стані війни.

Очікується, що прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак закличе лідерів посилити підтримку України, повідомило в п'ятницю агентство Reuters. Президент України Володимир Зеленський закликав до створення нової «коаліції винищувачів» з членів G7 у понеділок, після візиту до Великої Британії. Зеленський лобіює своїх західних союзників щодо надання Україні сучасних винищувачів – а саме, винищувачів четвертого покоління F-16 американського виробництва. Досі адміністрація Байдена відхиляла ці запити, незважаючи на тиск з боку деяких членів Конгресу.

У квітні Німеччина схвалила запит Польщі на відправку п'яти МіГ-29 в Україну, а у вівторок Сунак і прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте домовилися про створення «міжнародної коаліції для надання Україні бойових повітряних засобів», включаючи F-16, повідомляє The Guardian.

Китай, що викликає більше розбіжностей у G7, швидше за все, отримає більше уваги в Японії, ніж війна в Україні. Намагання США розширити санкції та експортний контроль проти Росії вже наштовхуються на опозицію з боку Європи, яка прийняла на себе основний тягар економічного болю, спричиненого санкційним режимом Заходу. Економічні проблеми також лежать в основі загального небажання Європи ризикувати мільярдами в торгівлі з Китаєм, приймаючи більш яструбину позицію Вашингтона.

№2. Сильні гравці

Ветерани: Байден, Кісіда, прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо, президент Франції Еммануель Макрон і канцлер Німеччини Олаф Шольц повертаються на цьогорічний саміт G7 після участі в минулорічному в Німеччині.

Новачки: Сунак і прем'єр-міністр Італії Джорджія Мелоні вперше візьмуть участь у саміті.

Присутність Мелоні, лідера італійської ультраправої коаліції, викликала певний ажіотаж. Її перемога на виборах в Італії минулої осені занепокоїла Білий дім Байдена, але намір Мелоні вийти з китайської ініціативи «Пояс і шлях» – програми, до якої країна приєдналася ще до того, як вона стала прем'єр-міністром – може здобути її підтримку серед присутніх китайських яструбів.

Спостерігачі: лідери кількох країн також були запрошені на форум в якості спостерігачів, в тому числі прем'єр-міністр Австралії Ентоні Албанезе, прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді, президент Бразилії Луїс Інасіу Лула да Сілва і президент Південної Кореї Юн Сок Йол. Очікується, що на зустрічі також будуть присутні представники В'єтнаму, Коморських островів і Островів Кука, а також президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн і президент Європейської ради Шарль Мішель.

№3. Багаж Байдена щодо боргового ліміту

Байден залишає країну в неспокійний для американської політики час, коли демократи і республіканці продовжують запеклу боротьбу за підвищення ліміту держборгу. Президент вже скасував останню частину своєї поїздки, яка мала включати зупинки в Австралії та Папуа-Новій Гвінеї, щоб «повернутися на фінальні переговори з лідерами Конгресу» щодо стелі держборгу.

Нездатність знайти спільну мову щодо плану підвищення стелі до «дати Х» першого червня може означати дефолт США і можливу економічну катастрофу. Швидке наближення дедлайну означає, що Байдену, ймовірно, доведеться брати участь у переговорах, які триватимуть вдома. Варто також звернути увагу на те, як союзники США реагують на проблеми з обмеженням боргу.

«[Інші лідери G7] знають, що наша здатність сплачувати борги є ключовою складовою довіри до США та лідерства у світі», – заявив речник Ради національної безпеки Джон Кірбі під час брифінгу у вівторок, додавши: «Вони розуміють, що президент також повинен зосередитися на тому, щоб не допустити дефолту, і на тому, щоб провести ці розмови з лідерами Конгресу. І він зможе це зробити, і його команда зможе це зробити, поки ми будемо на саміті G7».

№4. Штучний інтелект дебютує на G7

Штучний інтелект – нова тема на порядку денному цьогорічної зустрічі. Кісіда хоче, щоб Японія стала лідером у цьому питанні, повідомило агентство Kyodo News на початку цього місяця.

«ШІ має потенціал для позитивних змін в економіці та суспільстві», хоча він і несе в собі певні ризики, зазначив Кісіда під час засідання урядової групи з питань стратегії Японії у сфері ШІ й додав: «Ми повинні належним чином реагувати на обидва ці фактори».

Минулого тижня європейські лідери наблизилися до заборони розпізнавання облич і обмеження ChatGPT. На цьому тижні в Конгресі США проходять численні слухання з питань ШІ. Обговорення можуть знову зосередитися на конкуренції з Китаєм, який агресивно працює над тим, щоб стати світовим лідером у сфері штучного інтелекту.

Нагадаємо, що від лідерів країн G7 очікують демонстрації єдності щодо Китаю у зв’язку з його претензіями на Тайвань.

Раніше радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван заявляв, що США оголосять пакет санкцій, пов’язаний із заявою G7, яка буде зосереджена на питанні ухиленні від попередніх санкцій. Про повну заборону експорту до Росії мови не буде. 

Також, за повідомленнями FT, лідери G7 обговорять пропозицію проведення мирного саміту щодо України – у відповідь на прохання українського президента Володимира Зеленського

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі