Засідання Радбезу ООН, на якому буде розглянуто створення міжнародного трибуналу щодо збитого в небі над Донецьком "Боїнга-777", розпочнеться увечері 29 липня. Російське видання "Коммерсантъ" оприлюднило проект резолюції, а також витяги з секретного проекту статуту трибуналу.
Згідно з проектом резолюції, єдина мета трибуналу - "покарання осіб, відповідальних за скоєння злочинів, пов'язаних з трагедією". У тексті особливо наголошується, що "всі держави повинні повною мірою співпрацювати з міжнародним трибуналом і його органами".
На розгляд РБ ООН також винесено проект статуту трибуналу. Датований 19 червня документ під грифом "цілком таємно" містить в собі 55 статей. У документі, зокрема, сказано, що юрисдикція трибуналу поширюється на "військові злочини, злочини проти безпеки цивільної авіації" і "злочини, записані в Кримінальному кодексі України".
Особливо наголошується, що "імунітет або особливі процедурні правила, які має та або інше офіційна особа згідно з відповідним національним або міжнародним законодавством, не повинні стати перешкодою для трибуналу".
До відповідальності можуть бути притягнуті не лише люди, які безпосередньо були задіяні у вчиненні злочину, але і ті, хто вчинив його "за допомогою іншої людини", а також "віддавав накази, підбурював або схиляв" до цього. Уточнюється, що мова, зокрема, може йти про командувачів військовими формуваннями або людей, які діють в ролі таких. Таким чином, коло обвинувачених може бути вкрай широким. При цьому суд, як зазначається в документі, може проходити заочно, тобто за відсутності обвинувачених.
Засідання Радбезу ООН має розпочатися о 15:00 за місцевим часом (21:00 за Києвом). У ньому візьмуть участь не тільки постпреди країн-членів Радбезу ООН, але і цілий ряд міністрів закордонних справ: Джулі Бішоп (Австралія), Дідьє Рейндерс (Бельгія), Берт Кундерс (Нідерланди), Павло Клімкін (Україна). Малайзію представлятиме заступник міністра закордонних справ Хамза Зайнутдін.
Проект резолюції, який сьогодні буде винесено на розгляд Ради безпеки ООН від імені п'яти країн (Малайзія, Нідерланди, Австралія, Бельгія і Україна), був розроблений Малайзією.
29 липня президент РФ Володимир Путін в ході телефонної розмови з прем'єром Нідерландів Марком Рютте заявив про недоцільність трибуналу.
Постпред РФ при ООН Віталій Чуркін сказав, що Росія накладе вето на резолюцію.
Росія не уникне трибуналу по MH17, навіть якщо накладе вето в Радбезі ООН, зазначає у статті в DT.UA оглядач Володимир Кравченко. Він нагадує, що історія різних міжнародних судових інстанцій демонструє: крім класичних трибуналів по колишній Югославії та Руанді були ще і "гібридні" трибунали, створені на основі угод ООН і конкретної держави.