При цьому, російська сторона пояснила свій наймасштабніший дипломатичний випад з часів Холодної війни тим, що прагне досягти "паритету". Тобто кількість працівників посольств і консульств США на російській території повинні дорівнювати кількості працівників представництв Росії на американській землі.
"Як би не відповів президент Дональд Трамп, це відкриває золоту можливість для американських союзників у Європі", - пише на сторінках Newsweek керівник програми Kremlin Watch і заступник директора аналітичного центру European Values, радник МВС Чехії з питань впливу іноземних держав Якуб Яндра.
Він зауважує, що впродовж десятиліть європейські країни борються з проблемою непропорційно великих російських представництв у своїх столицях. Ніхто, звісно, не закликає до розриву відносин з Москвою. Однак, варто пам'ятати, що вона зараз веде повномасштабний наступ проти країн Заходу. І в цій грі посольства і консультсва не рідко служать базою для ворожої шпигунської діяльності.
Уряди Європи не наважуються нічого з цим зробити, тому що Москва погрожує: "Якщо ви видворите 10 наших дипломатів, ми вишлемо 10 ваших". І така "рівність" зрештою виявляється зовсім не рівною. Адже, якщо, приміром, у Кремля акдеритовано 140 дипломатів і адміністративних співробітників у Чехії, то у чеської дипломатії всього 65 співробітників у Росії. Прага не може дати відсіч Кремлю, не втративши при цьому можливість вести нормальну дипломатичну роботу в РФ.
Але, на думку автора, вимагаючи скоротити штат представництв США в Росії, Москва дала зрозуміти, що "жорстка гра без рукавиць" почалась. Тому міністри закордонних справ країн Європи могли б домовитися про спільні дії у відповідь. Якщо 5-7 країн НАТО захочуть скористатися цим шансом, спільно вимагаючи "паритету" щодо кількості дипломатів, Москві буде не легко покарати їх поодинці.
"Цей колективний крок приніс би не лише практичну користь, зірвавши роботу деяких шпигунських мереж Кремля в європейських країнах, але й приніс би певні політичні дивіденди", - вважає Яндра.
Він нагадує, що президенту США тяжко знайти спільну мову з союзниками в Європі, яким загрожує Росія. А тепер Москва напряму шкодить йому самому. Виступивши разом з вимогою до Москви скоротити свої дипломатичні місії, країни Європи змогли б продемонструвати Дональду Трампу, що вони з Америкою "на одному боці".
30 липня президент Росії Володимир Путін пообіцяв вислати з країни 755 співробітників американського посольства та консульств.
Як повідомлялося, президент США Дональд Трамп вже ознайомився з остаточним варіантом законопроекту про введення більш посилених санкцій проти Росії, і збирається підписати його. Законопроект практично одноголосно підтримали обидві палати Конгресу.