Депутати Європейського Парламенту обговорили порушення Росією норм міжнародного права в Азовському морі. Представники більшості фракцій називають дії РФ неприпустимими і розцінюють їх як серйозну загрозу. Частина парламентаріїв висловилася на користь посилення санкційного тиску на Кремль, передає "Укрінформ".
Зокрема, на необхідність нових санкцій вказав представник "Альянсу лібералів і демократів за Європу" Петрас Ауштревічус.
"Єдиною відповіддю на це грубе порушення міжнародного права є введення додаткових обмежувальних заходів проти агресивного Кремля", - заявив литовський політик в ході засідання Європейського Парламенту у вівторок, 23 жовтня.
Ауштревічус висловив упевненість, що Євросоюз має вжити правові заходи щодо європейських компаній, фізичних осіб і держав, що співпрацюють із російським режимом, порушуючи режим санкцій.
Член політичної групи "Прогресивного альянсу соціалістів і демократів" Віктор Боштінару назвав будівництво Керченського мосту і дії Росіє в Азовському морі прямим порушенням норм міжнародного права і черговою атакою проти суверенітету, безпеки і територіальної цілісності України. Він також підкреслив, що ситуація на Азові загрожує не лише східному флангу НАТО, але й безпеці всіх країн-учасниць Альянсу.
"ЄС має сприяти вирішенню ситуації, і навігація в Азовському морі має бути повернута до норм міжнародного морського права", - підкреслив румунський європарламентар.
Латвійська депутатка Сандра Калнієте озвучила позицію найбільшої групи Європарламенту – "Європейської народної партії", вказавши на загрозу переростання ситуації в Азовському морі в новий конфлікт.
"Спроба анексії Азовського моря і часткова блокада українських портів - це черговий серйозний виклик, який погіршує європейський режим на морях. Очевидно, що це серйозніше, ніж торговельні та економічні питання", - підкреслила політик.
Позицію ЄНП підтримали представники "Альянсу консерваторів і реформістів".
"Агресивна позиція Росії в Азовському морі є черговим прикладом, що ця країна вживає заходи для недопущення туди доступу", - заявила польська депутатка Ганна Фотига.
Представник "Партії зелених" Ребекка Гармс вказала на необхідність розширення моніторингового мандату ОБСЄ на акваторію Азовського моря, а також закликала країни ЄС і НАТО перекинути бойові кораблі в регіон, щоб не допустити ескалації.
"Події в Азовському морі необхідно розглядати в контексті російської окупації Криму", - підкреслила німецький політик.
Як повідомлялося, в найближчий четвер, 25 жовтня, євродепутати мають розглянути проект резолюції щодо ситуації в Азовському морі. Свої проекти цього документа зареєстрували п'ять найбільших груп Європейського Парламенту.
Російські прикордонники затримують в Керченській протоці судна, що йдуть в українські порти в Азовському морі. Станом на кінець серпня росіянам було затримано 150 іноземних суден.
МЗС України та держав Євросоюзу, а також Державний департамент США неодноразово вказували на порушення Росією норм міжнародного права в Азовському морі.
Україна, у свою чергу, планує до кінця року створити базу Військово-морських сил в Азовському морі. У Бердянську вже спущені на воду два артилерійських бронекатери ВМС України.
Докладніше про необхідність нарощування військової присутності на Азовському морі читайте в статті Юрія Бутусова "Азовський фронт" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".