Уряд В’єтнаму ініціював повернення на вулиці столиці гучномовців, прийом корениться ще в періоді холодної війни, коли такі засоби були чи не ключовим джерелом проведення пропаганди серед населення. Після хвилі COVID-19, що почалась 2 роки тому, ці спецзасоби зв’язку з населенням міст на якийсь час повернули. А тепер кабінет міністрів країни оприлюднив плани запровадити гучномовці для щоденних оголошень, починаючи з цього року, щоб охопити всю столицю, місто Ханой до 2025 року, пише The Guardian.
“Ханой, столиця В’єтнаму, відомий своїм шумовим забрудненням: звуки від руху транспортних засобів, гудки, стукіт будівельних молотків, крики продавців і сусіди, які співають у караоке. Все це поєднується в незвичну какофонію. Але якщо міська влада досягне свого, невдовзі з’явиться ще одне джерело шуму: гучномовці, що виголошуватимуть державні прокламації”, – зазначають на сторінках газети.
Політолог Карл Тайєр назвав план «архаїчним і надлишковим» і суперечить звичайній «орієнтованій на майбутнє» стратегії уряду з «фокусом на цифрових технологіях».
«Середньостатистичний громадянин В’єтнаму цінує свою незалежність у незалежному доступі до новин та інформації», — сказав він, додавши, що уряд міг би замість цього легко використовувати додаток для смартфонів.
Правозахисник і житель Ханоя Нгуєн Куанг А сказав, що шумове забруднення в місті вже є «великою проблемою», і повторне використання гучномовців буде «дуже дратувати» і навіть «мучити».
Тейєр також попередив, що ініціатива не пов’язана з «безпекою режиму» чи продовженням придушення свободи слова:
«Є лише мізерні докази того, що легітимність нинішнього режиму втрачає широку громадську підтримку, що можна виправити повторним запровадженням гучномовців на вулицях Ханоя».
"Коли стріляють гармати, говорить пропаганда". Таку тезу обґрунтував у своїй нещодавній статті доктор філологічних наук, український письменник-фантаст та автор DT.UA Георгій Почепцов. Детальніше читайте в матеріалі В гостях у пропаганди: з мачухи — в рідні матері.