У віці 100 років з життя пішов американський учений і державний діяч Генрі Кісінджер. Він помер сьогодні у своєму будинку в Коннектикуті, повідомила агенція Reuters.
У Кісінджера залишилася дружина Ненсі Магіннес Кісінджер, з якою він прожив майже 50 років, двоє дітей від першого шлюбу, Девід і Елізабет, та п'ятеро онуків.
Генрі Альфред Кісінджер — американський політик, дипломат та політолог німецько-єврейського походження. Був державним секретарем Сполучених Штатів (1973-1977) і радником з національної безпеки. Один із найвпливовіших зовнішньополітичних стратегів США 1970-х років.
«Архітектор» короткочасного пом'якшення військово-політичного протистояння Радянського Союзу з країнами Заходу, що тоді одержало назву «розрядка».
Лауреат Нобелівської премії миру у 1973 році («На знак визнання заслуг у зв'язку з перемир'ям у В'єтнамі»).
У 2008 році Генрі Кіссінджер виступав проти прийняття України в НАТО та за те, щоб Україна залишалась в сфері, «яку росіяни вважають простором власної самосвідомості». Після початку відкритої війни Росії з Україною критикував санкції щодо Росії, виправдовував окупацію Криму.
26 травня 2022 року під час російського повномасштабного вторгнення в Україну на економічному форумі в Давосі Кіссінджер порадив Україні віддати свої території Росії, чим викликав хвилю критики на свою адресу від президента України Володимира Зеленського та громадськості.
Вже 25 липня 2022 року в інтерв'ю виданню німецькому каналу ZDF, Кіссінджер заявив, що Україна не має поступатись територіями.
13 серпня 2022 року він заявив, що визнає свої помилки і що до України слід ставитись як до країни НАТО.
Пізніше Кіссінджер ще раз підтримав членство України в НАТО заявивши, що після початку війни Росією ідея збереження Україною нейтральності втратила свій сенс, а Київ має отримати гарантії від НАТО щодо членства у блоці.
Після відзначення сторічного ювілею Кіссінджер був активним: відвідував зустрічі в Білому домі, опублікував книгу про стилі лідерства та дав свідчення перед комітетом Сенату про ядерну загрозу з боку Північної Кореї. У липні 2023 року він здійснив несподіваний візит до Пекіна, щоб зустрітися з президентом Китаю Сі Цзіньпіном.
Ось деякі факти про Генрі Альфреда Кіссінджера:
- Він народився як Гайнц Альфред Кіссінджер у Фюрті, місті в німецькому регіоні Баварія, 27 травня 1923 року. Будучи ортодоксальним євреєм, хлопець зазнав знущань з боку антисемітів, і в 1938 році його родина втекла з нацистської Німеччини, переїхавши до Нью-Йорка. У 1943 році він став натуралізованим американцем.
- Кіссінджер повернувся на батьківщину під час Другої світової війни у складі 84-ї піхотної дивізії армії США. Працював перекладачем у розвідці, допомагав затримувати гестапівців. Був нагороджений Бронзовою Зіркою.
- Після видатної кар'єри на факультеті Гарвардського університету, Кіссінджер приєднався до адміністрації Річарда Ніксона в якості радника з національної безпеки в 1969 році. Цю посаду він зберіг після того, як Ніксон пішов у відставку, а його наступником на посаді президента став Джеральд Форд. Кіссінджер також був держсекретарем при Ніксоні та Форді.
- Кіссінджер доклав руку до багатьох глобальних подій 1970-х років, що змінили епоху, включаючи війну у В’єтнамі, дипломатичне відкриття Китаю, знакові американо-радянські переговори щодо контролю над озброєннями та розширення зв’язків між Ізраїлем і його арабськими сусідами.
-
Коли обіцянка Ніксона припинити війну у В'єтнамі принесла йому перемогу на президентських виборах 1968 року, він привів Кіссінджера до Білого дому на посаду радника з національної безпеки.
Але процес «в’єтнамізації» — перенесення тягаря війни з півмільйонних військ США на південно-в’єтнамців — був тривалим і кривавим і супроводжувася масованими американськими бомбардуваннями Північного В’єтнаму, мінуванням північних гаваней і бомбардуванням Камбоджі. У 1972 році Кіссінджер заявив, що у В’єтнамі «мир вже близько», але Паризькі мирні угоди, досягнуті в січні 1973 року, були не більш ніж прелюдією до остаточного комуністичного захоплення Півдня через два роки.
- Нобелівська премія миру 1973 року, яку отримали Кіссінджер і Ле Дук Тхо з Північного В'єтнаму, була однією з найбільш суперечливих в історії премії. Обидва лауреати брали участь у Паризьких мирних переговорах, які мали організувати виведення військ США, припинення вогню та збереження уряду Південного В’єтнаму. Двоє членів Нобелівського комітету подали у відставку через вибір лауреатів, і Тхо зрештою відмовився від премії на тій підставі, що їхня з Кіссінджер робота ще не принесла миру.
- Форд назвав Кіссінджера «супердержавним секретарем», але також відзначав його впертість і самовпевненість, які критики частіше називали параною та егоїзмом. Як сказав Форд: «Генрі ніколи не помилявся».
- У холостяцькі роки Кіссінджера бачили з актрисами Кендіс Берген, Ширлі Маклейн, Джилл Сент-Джон, Марло Томас, Лів Уллман і Самантою Еггар, а також Дайан Сойєр, яка тоді працювала в Білому домі, а пізніше - ведучою на ABC News. Однак ті, хто його знав, казали, що образ плейбоя був здебільшого вигадкою ЗМІ.
- Востаннє Кіссінджер працював в президентській адміністрації в 1977 році, однак підтримував стосунки з Джорджем Бушем. Тодішній президент призначив Кіссінджер очолити комісію з розслідування атак 11 вересня 2001 року, але він пішов у відставку, оскільки не схотів розкривати імена клієнтів свого консалтингового бізнесу.
- Кісінджер розлучився зі своєю першою дружиною Енн Флейшер у 1964 році і у 1974 одружився з Ненсі Магіннес, помічницею губернатора Нью-Йорка Нельсона Рокфеллера. Від першої дружини у нього було двоє дітей.