У світі різко зросли масштаби знищення лісів — The Guardian

Поділитися
У світі різко зросли масштаби знищення лісів — The Guardian © Naked Science
Руйнуються величезні території лісового покриву.

Минулого року швидкість знищення лісів у світі різко зросла, зокрема у ключових тропічних регіонах було втрачено щонайменше 42 тисяч квадратних кілометрів лісового покриву, пише The Guardian.

За даними Університету штату Меріленд та онлайн-платформи моніторингу стану лісового покриву Global Forest Watch, рівень знищення лісового покриву у 2020 році був значно вищим від середнього показника за останні 20 років.

Втрати були особливо серйозними у тропічних лісах, таких як Амазонія, Конго та південно-східна Азія. Ці ліси життєво необхідні для боротьби зі зміною клімату, адже вони поглинають вуглець. За даними Інституту досліджень глобальних природних ресурсів (WRI), який підготував звіт, втрати у тропічних лісах склали 4,2 мільйона гектарів, які могли б поглинути річні викиди вуглекислого газу від понад 575 млн автомобілів.

Загалом у 2020 році в тропіках було втрачено 12,2 мільйона гектарів деревного покриву, що на 12% більше порівняно з 2019 роком.

Найгірше постраждали лісисті площі Бразилії: знищено 1,7 мільйона гектарів, що приблизно на чверть більше, ніж минулого року. Масштабні пожежі охопили Амазонію, попри те, що уряд запровадив заборону на використання вогнищ для розчищення дерев. Уряд бразильського лідера Жаїра Болсонаро не перешкоджав збільшенню вирубки лісів.

"Бразилія свого часу змогла зменшити масштаби вирубки лісів, але зараз ми спостерігаємо протилежну тенденцію", - каже старший науковий співробітник WRI Френсіс Сеймур.

Вчені також стурбовані станом бразильського Пантаналу. За оцінками, близько третини території тропічних лісів цього регіону минулого року постраждали від пожеж, а це непоправно руйнує біорізноманіття. При цьому, більшість пожеж розпалювали саме люди під час ведення сільського господарства, але в регіоні також були найбільші посухи за останні 40 років, тому пожежі виходили з-під контролю. Ділянки, які постраждали від горіння, будуть відновлюватися десятиліттями.

Пандемія COVID-19 і локдауни у всьому світі не мали чіткого впливу на тенденцію вирубки лісів, за словами наукового співробітника WRI Рода Тейлора.

При цьому, багато людей були змушені повертатися до сільських районів через локдауни та погіршення економічної ситуації в містах, а це може ще більше ускладнити ситуацію з лісовими пожежами та руйнуванням деревного покриву.

Сеймур зазначив, що країни, які зіштовхнулися із високим рівнем боргу внаслідок економічного впливу пандемії, можуть почати скорочувати ресурси для захисту лісів.

"Чим довше ми чекаємо боротьби з вирубкою лісів, тим більша ймовірність погіршення екологічної ситуації та зростання кількості пожеж", - каже Сеймур.

Науковці вважають, що сувора політика, яка супроводжується необхідною фінансовою підтримкою та державними установами, може зменшити рівень знищення лісового покриву.

Для прикладу, рівень руйнування лісів зменшується в Індонезії. Втрата дерев в Індонезії в 2020 році падала вже четвертий рік поспіль, порівняно з піком 2016 року, після спустошливих лісових та торф'яних пожеж. Місцевий уряд запровадив мораторій на вирубку лісів та перетворення торф'яників на площу для ведення сільського господарства.

Малайзія, яка втратила близько третини свого лісового покриву з 1970-х років, також нещодавно досягла успіху в скороченні вирубки лісів завдяки жорсткішим законам для захисту природи.

Заможніші країни не застраховані від втрати лісу. У Німеччині спостерігалося трикратне збільшення втрат лісів у 2020 році порівняно з 2018 роком. Збільшення відбулось переважно через пошкодження від короїдів, що «бенкетували» на деревах, які вже й так були вразливими внаслідок спекотної та сухої погоди, спричиненої глобальним потеплінням. За останні два роки в Австралії в дев’ять разів зросла втрата деревного покриву, значною мірою через лісові пожежі та зміну погодних умов.

Зміна клімату також впливає на стан лісового покриву, вологі ліси пересихають, дерева помирають, а кількість пожеж зростає.

Велика Британія планує прийняти в листопаді конференцію ООН з питань клімату та розвитку, на якій багатим країнам буде запропоновано скласти плани допомоги найбільш вразливим державам у боротьбі з погіршенням екологічного стану планети.

"Питання вирубки лісів має бути у порядку денному на цій конференції. Ліси все ще є величезним джерелом поглинання вуглецю, збереження лісового покриву важливе у боротьбі проти катастрофічних кліматичних змін", - каже Сеймур.

Спалахи нових інфекційних захворювань частіше спостерігаються в районах вирубки лісів та насаджень «моноплантацій», згідно з дослідженням, яке вказує на те, що пандемії будуть траплятися частіше зі зменшенням біорізноманіття.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі