У різних містах Росії з ранку, 21 квітня, почалися затримання і обшуки в активістів і журналістів. Саме на цей день у багатьох російських містах заплановані акції протесту на підтримку ув’язненого російського опозиціонера Олексія Навального, повідомляє "Радіо Свобода".
У Москві затримали соратницю опозиціонера Любов Соболь, повідомив у Twitter її адвокат Володимир Воронін. За його словами, поліцейські влаштували план "Перехоплення" і витягли Соболь із таксі. Незабаром адвокат уточнив, що її відвезли до управління поліції по Донському району і тримають у мікроавтобусі.
Біля будинку в Москві затримали речницю Навального Кіру Ярмиш. Про це розповіла її адвокат Вероніка Полякова. За її словами, це сталося, коли Ярмиш вийшла в магазин в дозволений слідчим час з 10 до 11 години.
Соболь і Ярмиш проходять обвинуваченими у так званій "санітарній справі" після січневих акцій на підтримку Олексія Навального. Їх звинувачують у підбурюванні до порушення санітарно-епідеміологічних правил.
У Санкт-Петербурзі поліція провела обшуки у щонайменше шести активістів, зокрема, у координаторів руху "Весна" Євгена Затєєва і Валентина Хорошеніна. За даними "Апології протесту", обшуки пов’язані з кримінальною справою про перекриття доріг під час січневих акцій на підтримку Олексія Навального. Процесуальний статус активістів поки що невідомий.
Обшук пройшов і в редактора платформи "ЯГражданин" Олександра Бабушкіна. У цей час він був на роботі, вдома перебували родичі. У нього вилучили ноутбук і зажадали з’явитися на допит, повідомляє "ОВД-Инфо".
Також про затримання чи обшуки повідомляють у Нижньому Новгороді, Ростові-на-Дону, Сиктивкарі, Іркутську, Красноярську.
Глава муніципального округу Красносельський Москви Ілля Яшин написав у своєму Twitter, що за ним організували стеження.
За мной наружка. Сначала думал, что показалось: просто какой-то подозрительный хмырь за спиной. Решил проверить. Зашел в вагон метро, и прям перед закрытием дверей вышел обратно. Хмырь из соседнего вагона сразу же выпрыгнул обратно. Двоечники, чему их только учат. pic.twitter.com/e33X9TWTip
— Илья Яшин (@IlyaYashin) April 21, 2021
В Улан-Уде затриманий місцевий кінорежисер Артем Бурлов. "Мене затримали в підземній парковці люди в масках, в цивільному, не представилися, відбирають телефон", — повідомив "Тайге.Инфо" Бурлов.
В Магадані затримано не менше 10 осіб, в Благовєщенську затримано п'ять осіб з близько 30 вийшли на акцію протесту. Троє затримані в Іркутську, повідомляє "Сибирь.Реалии" .
В Улан-Уде присутніх на акцію на підтримку Навального попросили звільнити площу через "протикліщову обробку".
Кліщів, нагадаємо, вирішили потравити і в Костромі, але там до справи підійшли грунтовно і закрили на обробку всі центральні сквери і площі відразу на три дні, пише "Медуза".
Поліція сьогодні вранці прийшла не тільки до журналістів і активістів, а й до тих, хто зареєструвався на сайті на підтримку Навального для участі в акції. Про візит поліцейських, наприклад, розповіла Telegram-каналу "Протестный МГУ" студентка МДІМВ.
Про витік бази даних з електронними адресами користувачів, які зареєструвалися на сайті "Свободу Навальному", стало відомо 16 квітня. ФБК підтвердили справжність витекших даних, принесли свої вибачення і почали розслідування.
Відразу ж після створення бази російські експерти в сфері цифрового права попереджали про те, що залишати особисті дані в ній ризиковано. Вони припускали, що благі наміри підписантів, потрапивши в руки російських спецслужб, можуть стати дорогою в пекло, а сама база - перетворитися на перепис незгодних з путінським режимом.
Нагадаємо, що 2 лютого Навального засудили до 3,5 років позбавлення волі за порушення умов випробувального терміну у справі про шахрайство щодо компанії "Ів Роше". З терміну виключили 10 місяців домашнього арешту, опозиціонер має провести в колонії загального режиму 2 роки та 8 місяців.
1 березня експерти ООН з прав людини заявили, що в замаху на Навального винна Росія, і закликали до міжнародного розслідування його отруєння. Москва заперечує отруєння Навального і заявляє, що не бачила жодних доказів.
США та Євросоюз запровадили санкції проти російських чиновників через отруєння Алєксєя Навального. У санкційні списки потрапили директор ФСБ Алєксандр Бортніков, глава ФСВП Алєксандр Калашніков, голова Росгвардіі Віктор Золотов, перший заступник голови адміністрації президента РФ Сєргєй Кірієнко, генпрокурор Ігорь Краснов, заступник міністра оборони та глава управління Кремля по внутрішній політиці Андрій Ярин. Крім того, США заборонили експорт оборонних технологій в Росію та ввели обмеження проти 14 компаній, які пов'язують з використанням хімічної зброї.
Кремль назвав ці кроки абсурдними, необґрунтованими та такими, що "не мають реального впливу".
31 березня опозиціонер Алєксєй Навальний почав голодування. В своему Instagram він писав, що його катують сном, а також, що в нього болить спина та нога.
19 квітня опозиціонера перевели з колонії №2 у Покрові Володимирської області до стаціонару обласної лікарні для засуджених. Медики оцінили стан Навального як задовільний.
Прокуратура Москви подала позов до суду про визнання "Фонду боротьби з корупцією", "Фонду захисту прав громадян" і штабів опозиційного політика Алєксєя Навального екстремістськими організаціми. За словами політиків Жданова і Волкова це означає, що соратників Навального прирівняють до терористів, і будь-кого, хто скаже, що він співробітник штабу Навального або ФБК, можуть позбавити волі на шість років, а того, хто займається розслідуванням - на десять років.
Чому Кремль пішов на загострення ситуації навколо опозиціонера? Чому Навальний, знаючи про загрозу арешту, все ж повернувся в Росію? Чи становить він реальну загрозу для путінського режиму? Про це читайте в статті Олексія Коваля "Путіну потрібен Навальний", а також в матеріалі Андреаса Умланда "Як ставитися до феномена Навального" у ZN.UA.