"Російське риболовецьке судно "Борей" було затримано норвезькою береговою охороною 2 квітня 2020 року за підозрою в порушенні норвезьких правил, що стосуються риболовних операцій і лову риби в рибоохоронної зоні навколо Шпіцбергена. Справу було дозволено в звичайному порядку, судно було звільнено", - повідомили в норвезькому зовнішньополітичному відомстві.
"Норвегія має право і зобов'язана здійснювати юрисдикцію в цій зоні. Встановлення та забезпечення дотримання правил рибальства, мають важливе значення для відповідального управління морськими ресурсами", - уточнили чиновники.
Раніше на брифінгу 17 квітня офіційний представник МЗС Росії Марія Захарова заявила, що посольство Норвегії направлена нота у зв'язку з затриманням траулера. До цього повідомлень про затримання судна не надходило.
Російська сторона неодноразово звинувачувала Норвегію в політиці неправомірного розширення своїх прав у районі Шпіцбергена. Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров пропонував норвезькій стороні у зв'язку зі 100-річчям підписання Шпицбергенского трактату провести переговори та врегулювати спірні питання.
Однак у норвезькому МЗС відповіли, що не має наміру проводити консультації з іншими країнами щодо здійснення її суверенітету над якою-небудь частиною норвезької території".
У архіпелагу Шпіцберген особливий правовий статус, який був встановлений за угодою, підписаною 9 лютого 1920 року. Воно встановило суверенітет Норвегії над Шпіцбергеном, однак інші учасники договору можуть використовувати його природні ресурси і територіальні води.
Як вже повідомлялося, 7 лютого біля берегів Естонії затонув російський риболовецький траулер. Відомо, що Центр морської охорони Естонії організував спільну з Фінляндією рятувальну операцію. Про інцидент були повідомлені та інші судна, які курсували поблизу.
Через деякий час до місця аварії прибув танкер з прапором Ліберії, який і виявив у воді рятувальний пліт. Зазначалося, що всі семеро рибалок врятувалися. Двоє з них, які отримали ушкодження, були доставлені в лікарню в Гельсінкі.