У німецькому місті Гамбург суд розгляне справу екс-охоронця концтабору Штуттгоф. Колишній охоронець нацистського концентраційного табору 93-річний Бруно Дей. Чоловіка звинувачують у причетності до вбивств більше ніж п'яти тисяч чоловік, повідомляє The Guardian.
Слухання будуть обмежені двогодинними сесіями не більше двох разів у тиждень через поганий стан здоров'я підсудного. Звинувачення стверджує, що Дей, яким на момент початку служби було 17 років, вбив 5230 людей в період з серпня 1944 року по квітень 1945 року "створюючи і підтримуючи ворожі умови", 200 отруїв газом і 30 чоловік вбив, використовуючи Genickschussanlage, спеціальний пристрій для вбивст з пострілом у потилицю.
Оскільки йому на той момент не виповнився 21 рік, Дей постане перед судом по справах неповнолітніх. Прокуратура порушила справу проти Дея тільки в 2016 році, після того, як слідчі виявили одяг нацистських загонів охорони СС з його ім'ям і записом в архіві Штуттгоф.
У судовому розгляді в Гамбурзі взяли участь близько 20 співпозивачів, які пережили нацисткий режим в Штуттгофе. Свідки хочуть прилетіти з Америки, Ізраїлю та Польщі для дачі свідчень перед судом в кінці жовтня.
Хоча ніхто з свідків, швидше за все, не пам'ятає обвинуваченого, судовий розгляд має велике символічне значення для багатьох жертв.
Дей зізнався, що в ті дні часто чув крики і знав про всі нюанси вбивств в той час.
"Я, напевно, знав, що це були євреї, які не вчиняли злочини і ні в чому не були винні, але вони були там, лише тому, що вони були євреями...І вони мають право жити і працювати, як і будь-яка інша людина", - сказав він.
Незважаючи на це, обвинувачений не вважає себе співучасником у вбивствах.
Обвинувачі не погоджуються з такою позицією, заявляючи, що обвинувачений міг би битися на східному фронті замість того, щоб служити охоронцем у концтаборі. Бруно Дей апелює тим, що не міг піти на фронт з-за хвороби серця.
Прокурори вважають, що саме охоронці зіграли ключову роль в організації масових вбивств в Штуттгофе, перешкоджаючи втечі ув'язнених. За попередніми підрахунками експертів, в концтаборі загинуло 65 тис. осіб до 9 травня 1945 року, коли табір був звільнений військами СРСР.