У НАТО після кібератак проти України вважають, що час відповідати на такі втручання - The Times

Поділитися
У НАТО після кібератак проти України вважають, що час відповідати на такі втручання - The Times Експерти НАТО пропонують у відповідь на кібератаки влаштовувати операції з підриву комп'ютерних систем країн-агресорів. © tsn.ua
Експерти розмірковують, як саме можна завдавати удар у відповідь.

Глобальна кібератака минулого тижня була нічим іншим як демонстрацією сили певної країни і заслуговує на належну відповідь, кажуть експерти з кібербезпеки НАТО.

Про це пише The Times, додаючи, що атака за допомогою вірусу Petya, який вивів з ладу системи в Україні, а потім завдав шкоди ше 64 країнам світу, була порушенням суверенітету Києва. І тому вимагає належної відповіді, яка включає саботаж. Україна звинувачує у шкоді Росію.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг сказав минулого тижня, що кібероперації проти країн-учасниць альянсу з боку третіх країн будуть вважатися агресією, згідно зі статтею 5 Північно-атлантичної угоди, в якій йдеться про передумови для спільної військової відповіді. Однак, згодом у звіті НАТО говорилося, що хоч остання атака і вилилася у мільярдні збитки, збройна відповідь не була б законною, тому що шкода від кібератаки не така ж, як від військового удару.

Експерт-юрист Спільного центру кіберзахисту НАТО Томас Мінарік сказав: "Відповіддю може бути, приміром, кібероперація саботажу проти ІТ-систем уряду країни-агресора, але вона не обов'язково повинна бути проведена електронними методами".

Експерти НАТО зауважують, що хоча кібератака на перший погляд здавалася легкою, насправді вона була дуже складною і дорогою для звичайної групи хакерів. Також вони відкидають версію, що за атакою стояли кіберзлочинкі, тому що програма, яка видавала себе за вірус "Petya", насправді не давала можливості користувачам повернути собі закодовані файли за викуп. Це була лише димова завіса. На думку експертів НАТО, найвірогідніше атака була справою рук групи хакерів з серйозною державною підтримкою, у яких були ресурси для спричинення хаосу такого масштабу в Україні.

Видання нагадує, що Росія підтримує війну на Сході України. Вона також влаштувала кібератаку проти сусідньої країни два роки тому, вивівши з ладу системи електропостачання на короткий термін. Нинішня атака проти України теж навряд чи випадково відбулася саме перед Днем Конституції.

Росія, звісно ж, заперечує свою причетність до кібератак. Але нещодавно президент Росії Володимир Путін заявив про так званих "патріотичних хакерів", які можуть діяти в інтересах російського уряду, але нібито самостійно. Дослідники НАТО не звинувачують жодну конкретну країну в останній атаці. Але вони відкидають версію, що за нею може стояти КНДР, яку вони звинувачують у розповсюдженні вірусу WannaCry місяць тому.

"Здається, що більш складна і дорога кампанія за допомогою вірусу Petya була декларацією сили, демонстрацією набутої руйнівної здатності і готовності її застосувати", - сказав експерт НАТО Лаурі Ліндстром.

Експерти зауважують, що хоч російські компанії на зразок "Роснефть" і постраждали від Petya, шкода для них була чомусь незначною і обмеженою. Приватні центри дослідження в області кібербезпеки сказали The Times, що кібератака минулого тижня напевне була організована групою хакерів, яких підтримує Кремль.

27 червня державні і комерційні структури України постраждали від вірусу Petya А (Петя А). За даними DT.UA, хакерської атаки зазнали близько 30 банків. Вірус Petya А, який вдарив по комп'ютерних системах в Україні, також нашкодив банкам, електромережам, телефонним компаніям та метро у країнах Європи.

DT.UA публікує повний перелік постраждалих в результаті хакерської атаки компаній.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі