Прем'єр-міністр Греції Алексіс Ціпрас анонсував проведення референдуму в країні у неділю, 5 липня, щодо пропозицій міжнародних кредиторів.
"Після п'яти місяців важких переговорів наші партнери в кінцевому підсумку зробили пропозицію, яке стало ультиматумом для демократії і населення Греції. Ультиматум розходиться з основоположними принципами та цінностями Євросоюзу", - передає слова Ціпраса The Guardian.
Він назвав цей референдум "історичним рішенням" та поінформував про його проведення лідерів Німеччини і Франції, а також голову Європейського центрального банку (ЄЦБ).
Громадяни Греції повинні будуть відповісти на референдум: згодні вони чи ні з підвищенням податків і скороченням пенсійного фонду на 8 млрд євро, чого вимагають ЄС, ЄЦБ і МВФ.
17 червня, Центральний банк Афін у доповіді заявив, що провал угоди з кредиторами призведе до неконтрольованого кризи" в країні, який може привести до виходу Греції з єврозони, і, швидше за все, з ЄС. При цьому згідно з даними опитування інституту вивчення громадської думки GPO, майже 70% греків хочуть залишитися в єврозоні. Крім того, близько 68% респондентів переконані, що, незважаючи на протиріччя, Афіни все-таки погодяться з умовами кредиторів.
У вівторок стало відомо, що Греція в переговорах з міжнародними кредиторами пішла на поступки, але вони не повинні вплинути на трудові права, і не стануть причиною жорсткої економії. При цьому, як повідомляє Bloomberg, у Ципраса залишилося 48 годин для укладення угоди з кредиторами.
З 2010 року Євросоюз і МВФ виділили Греції кредитів майже на 250 мільярдів євро. Незважаючи на часткове списання заборгованості в 2012-му, її держборг нині становить понад 315 мільярдів євро, що являє собою 175 відсотків ВВП. Це в три рази перевищує гранично допустимий рівень держборгу країн зони євро. Згідно з європейським Пактом стабільності і зростання, даний показник повинен становити не більше 60 відсотків від ВВП.
Детальніше про стан грецької економіки читайте в статті Катерини Зарембо для DT.UA "Грецька драма для Європи".