Міжнародна кризова група (ICG) опублікувала доповідь "Чечня: внутрішнє зарубіжжя", яка є першою з 2006 року комплексною доповіддю цієї організації політичної ситуації в республіці, заснована на польових дослідженнях і багаторічній роботі в регіоні.
У доповіді повідомляється, що в Чечні зростає конфліктний потенціал за всіма напрямками: політика, економіка, релігія і т. д. Експерти вважають, що крихка стабільність у цієї кавказької республіки існує лише завдяки особистим стосункам президента РФ Володимира Путіна і глави Чечні Рамзана Кадирова. При зміні політичної кон'юнктури в Кремлі "держава в державі" Кадирова здатна створити для Москви великі проблеми; і навпаки – Кадиров без підтримки Путіна опиниться в центрі відразу кількох конфліктів, що здатне значним чином дестабілізувати обстановку в регіоні.
Наголошується, що саме політичного розв'язання конфлікту в Чечні не відбулося: влада в республіці перебуває в одного клану, всі незадоволені придушені силою, а примирення між чеченцями і росіянами не сталося. Легальна демобілізація колишніх бойовиків пройшла без ретельної перевірки, методом інтеграції в структури місцевого МВС, яке підпорядковується особисто Кадирову. Федеральні силовики незадоволені слабким контролем Москви за Чечнею і, судячи з ситуації навколо вбивства російського опозиціонера Бориса Нємцова, готові докласти зусиль для усунення глави чеченської республіки.
Економіка Чечні значним чином залежить від вливань з федерального бюджету, що при недостатньому контролі з боку Кремля створює умови для масштабної корупції. Силовий контроль Грозного над населенням Чечні забезпечує можливість стягувати побори з малого бізнесу і навіть бюджетників.
Підкреслюється, що в ідеологічній сфері Рамзан Кадиров одночасно розвиває чеченський націоналізм, російський патріотизм, путінізм і примусову суфійську ісламізацію. Крім цього, спостерігається існування культу особистості самого Кадирова. Незадоволеними виявляються придушувані салафіти, ті мусульмани, які вважають культ особистості порушенням релігійних приписів. Фактична заборона на відкрите обговорення депортації чеченців у часи Сталіна посилює невдоволення у постраждалих сім'ях.
Крім цього, не розслідувані злочини федеральних військ, а також викрадення і тортури, в яких могли бути замішані чеченські силовики. Законодавство РФ у Чечні фактично не діє. Судді перебувають під тиском влади. Влада пропагує принцип колективної відповідальності родичів терористів.
В кінці травня Громадська організація "Відкрита Росія" випустила фільм "Сім'я", що розповідає про реальну ситуацію в сучасній Чечні, всемогутнього глави республіки Рамзана Кадирова і його взаєминах з федеральним центром. У фільмі розповідається, що таке особиста армія Кадирова, скільки грошей витрачається на Чечню, як в республіці гноблять, переслідують простих громадян.
В кінці червня Держдепартамент США у своєму щорічному звіті про ситуацію з правами людини в різних країнах світу жорстко розкритикував Росію. Зовнішньополітичне відомство США вважає, що в РФ склалася авторитарна політична система, яка очолюється президентом Володимиром Путіним, а російський парламент сильно залежний від виконавчої влади.
Держдеп США підкреслює, що російська армія незаконно проникла в Крим, який належить Україні, а потім зробила анексію півострова. Також у доповіді говориться про розв'язуванні Росією військового конфлікту на сході України і підтримки Москвою бойовиків в Донбасі військовою технікою і російськими військами.