У Білорусі з в’язниці звільнили Антоніну Коновалову, яка була довіреною особою опозиціонерки Світлани Тихановської на президентських виборах 2020 року. Про це написала у Фейсбуці її мати Антоніни Анна Коновалова.
"Сьогодні найщасливіший день у нашому житті. Моя донька нарешті вийшла на волю! На цей момент ми чекали з таким трепетом і надією, що все буде добре. Вона на волі, і це найголовніше", - написала мати Антоніни Коновалової.
На якій підставі була звільнена її дочка, Анна Коновалова не написала. Ймовірно, її помилували.
Влітку 2020 року Антоніна Коновалова приєдналася до команди Світлани Тихановської і стала довіреною особою кандидатки у президенти. Коновалову затримали у вересні 2020 року після початку масових протестів проти фальсифікації виборів на користь Олександра Лукашенка. Її оштрафували за статтею про участь у несанкціонованій акції, проте потім не випустили на волю, а порушили проти неї кримінальну справу, повідомляє Радіо Свобода.
7 травня 2021 року Мінський обласний суд виніс вироки у справі про опозиційний телеграм-канал «Армія з народом». Антоніну Коновалову і її чоловіка Сергія Ярошевича засудили до п’яти з половиною років позбавлення волі. Пізніше Сергія засудили ще до дев’яти місяців позбавлення волі за статтею про злісну непокору вимогам адміністрації виправної установи. У в’язниці Антоніна майже повністю втратила зір.
У Антоніни Коновалової і Сергія Ярошевича – двоє дітей. Дочці Насті зараз 8 років, синові Іванові – 10. Весь цей час діти жили у Польщі з бабусею Анною Коноваловою.
9 грудня пресслужба Лукашенка повідомила про підписання указу про помилування 29 осіб. Це – сьома хвиля помилувань політв’язнів у Білорусі за останні пів року. Імена помилуваних офіційно не називають, стверджується, що всі вони зобов’язані не повертатися до опозиційної діяльності. Незважаючи на помилування близько 200 осіб останнім часом, за ґратами в Білорусі, за даними правозахисників, продовжують залишатися понад тисяча засуджених за політичними статтями, повідомляють також про нові кримінальні справи і вироки.
Нагадаємо, у Білорусі посилилися репресії проти українців із початком повномасштабної війни. щонайменше ув'язнено 12 українців за політичними мотивами. Дедалі більше українців під час перетину кордону затримують, перевіряють телефони та ретельно допитують.
«Українців у Білорусі найчастіше переслідують за нібито «співпрацю з українськими спецслужбами». Дії затриманих кваліфікують як «агентурна діяльність» і «шпигунство». Фігурантами цих статей стали щонайменше вісім громадян України», - заявляють правозахисники.
Переважно судові процеси проходять закрито. Загалом у Білорусі в неволі утримують 1300 українців.
28 червня 2024 року з білоруських місць неволі в рамках обміну з РФ як полонених звільнили п'ятьох політв'язнів громадян України. Так, на волі опинилися Наталія Захаренко, Павло Купрієнко, Людмила Гончаренко, Катерина Брюханова, а також фігурант «справи диверсії в Мачулищах» Микола Швець (у жовтні його заочно засудили до 25 років колонії).
Також у Білорусі двох українців - батька і сина - звинуватили в диверсійній діяльності та засудили до 20 років виправної колонії.