У Білорусі силовики прийшли з обшуками до журналістів та правозахисників

Доповнено
Поділитися
У Білорусі силовики прийшли з обшуками до журналістів та правозахисників
У Центрі прав людини ZMINA закликали українську владу відреагувати на масові обшуки.

У Білорусі 16 лютого силовики прийшли з обшуками до керівників Білоруської асоціації журналістів, незалежних журналістів та правозахисників, повідомили у пресслужбі БАЖ. Обшуки відбуваються в різних містах країни.

Вранці силовики увірвалися в будинок до глави БАЖ Андрія Бастунца, юриста асоціації Олега Агєєва і прессекретаря Бориса Горецького. Однак вдома у Бастунца обшуку не було, його просто забрали для проведення слідчих дій в офісі БАЖ.

Водночас Горецький розповів про те, що у нього вдома обшукали все, навіть смітник і холодильник. У прессекретаря асоціації журналістів забрали ноутбук, телефони, сімейні гроші. Обшук тривав 3-4 години.

У БАЖ відзначили, що будинок обшукували в рамках ст. 342 (Організація та підготовка дій, що грубо порушують громадський порядок, або активна участь в них - ред.) Кримінального кодексу Білорусі.

У правозахисному центрі "Вясна" повідомили про те, що співробітники ОМОНу прийшли в будинок до журналістки-фрілансера з Гомеля Лариси Щиракової. У неї обшук відбувається в рамках ст. 362 (вбивство співробітника органів внутрішніх справ) КК Білорусі. Також силовики обшукують будинок гомельського журналіста Анатолія Готовчиця.

Крім того, обшуки проводять у членів могилевського відділення "Вясна" Олексія Колчина і Бориса Бухеля. Також силовики прийшли до могилевського журналіста Олеся Буракова-молодшого.

ОМОН обшукує будинки керівників мозирської та свєтлогорської філій ПЦ "Вясна" Володимира Телепуна і Олени Маслюкової. Також слідчі дії відбулися у координатора кампанії "Правозахисники проти смертної кари" Андрія Полуда. Його телефон відключений.

Крім того, з обшуками силовики прийшли до прессекретаря Білоруського будинку прав людини імені Бориса Звозского Євгенії Паращанки, яка є членом БАЖ. Обшук проводять в будинку її батьків, де вона перебуває з маленьким сином.

Обшуки мають відбутися і в офісі "Вясни".

Будинок адвокатки Христини Ріхтер обшукали в рамках справи за статтею 342 Кримінального кодексу. Під час слідчих дій у неї вилучили телефон і документи, пов'язані з діяльністю БАЖ. За словами, Ріхтер, на рішенні про обшук стоїть дата 1 лютого 2021 року.

У Слідчому комітеті Білорусі заявили про те, що обшуки проводять через розслідування кримінальної справи за статтею 342 Кримінального кодексу Білорусі (організація і підготовка дій, що грубо порушують громадський порядок, або активна участь в них).

В українському Центрі прав людини ZMINA зауважили, що цим обшукам передувала хвиля дискредитаційних статей та телесюжетів у провладних ЗМІ. Зокрема, правозахисників та незалежних журналістів називали “екстремістами, які прикриваються Декларацією прав людини”, і звинувачували в підготовці “державного перевороту”.

“Можна зробити висновок, що білоруська влада давно готувалася завдати нищівного удару по громадянському суспільству, яке залишалося чи не єдиним запобіжником від структурного свавілля в країні. Ймовірно, найближчим часом мішенями репресій стануть і інші активні представники білоруського суспільства”, - зазначили в Центрі ZMINA. 

Українські правозахисники наголосили, що Аляксандр Лукашенко демонстративно й грубо порушує всі взяті Білоруссю зобов’язання у сфері прав людини. У Центрі прав людини додали, що такі злочини можуть стати брутальнішими та масовішими, якщо їх не зупинити. 

ZMINA закликала Верховну Раду України, Кабінет міністрів, Міністерство закордонних справ України та президента:

  • вимагати від державних органів Білорусі негайно припинити переслідування правозахисників та незалежних журналістів;
  • публічно засудити репресії та політичний тиск із боку білоруської влади на правозахисників та незалежних журналістів;
  • закликати уряди країн-партнерів запровадити жорсткіші економічні санкції та посилити міжнародну ізоляцію режиму Лукашенка;
  • відмовитися від економічної співпраці з державними підприємствами Білорусі та комерційними структурами, афілійованими з білоруською владою;
  • у разі відсутности належної реакції білоруської влади розглянути питання про розрив дипломатичних відносин з Білоруссю.

Нагадаємо, 9 лютого в Мінську відбувся суд над журналістками телеканалу "Белсат" 28-річною Катериною Андрєєвою (Бахвалова) і 24-річною Дариною Чульцовою. Міліція затримала журналісток ще 15 листопада 2020 року. Тоді Андрєєва і Чульцова вели репортаж з місця загибелі білоруса Романа Бондаренко в Мінську.

Андрєєвій і Чульцовій інкримінували пряму трансляцію і, таким чином, координацію незаконної акції протесту, яка нібито заважала руху громадського транспорту - 13 автобусних, 3 тролейбусних і 3 трамвайних маршрутів. Державне підприємство "Мінськтранс" оцінило свої збитки в понад 4800 доларів США. Їм загрожує до трьох років позбавлення волі.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі