Президент США Дональд Трамп заявив про готовність провести зустріч з президентом Ірану Хассаном Рухані, "якщо обставини для цього будуть правильними". Про це він повідомив на спільній зі своїм французьким колегою Еммануелем Макроном пресконференції, присвяченій підсумкам саміту G7 в Біарріці.
Зі свого боку, Макрон зазначив, що переговори на саміті G7 "створили умови для зустрічі, а разом з цим і угоди між президентом США Дональдом Трампом і президентом Ірану Хассаном Рухані". Макрон додав, що сподівається на організацію цієї зустрічі вже в найближчі тижні.
При цьому французький лідер повідомив, що вже переговорив телефоном з Рухані, і той сказав, що "готовий зустрітися з будь-якими політичними лідерами, якщо це буде в інтересах його країни".
25 серпня Біарріц відвідав міністр закордонних справ Ірану Мохаммад Джавад Заріф. Цей візит став для багатьох несподіванкою, проте, за даними інформагентства AFP, США були проінформовані про нього заздалегідь і не заперечували проти нього. За інформацією іранського МЗС, Зариф прилетів у місто проведення саміту G7 на запрошення свого французького колеги Ле Дріана, з яким збирався провести переговори. Згодом канцлерка Німеччини Ангела Меркель назвала приїзд Заріфа в Біарріц "паралельною подією, яка відбувається в тому ж місці, але не є зустріччю в рамках саміту G7".
Конфлікт між США і Іраном став однією з ключових тем на саміті "Великої сімки", який проходив у французькому Біарріці з 24 по 26 серпня.
Раніше на цьому тижні Макрон пропонував Євросоюзу або полегшити ті санкції проти Ірану, які ще існують поза ядерною угодою, або розробити механізм компенсації збитку, який наносять іранській економіці нові санкції США, щоб "дати можливість іранському народу жити краще", в обмін на повернення Тегерана до повного виконання договору.
В 2018 році Трамп вивів Вашингтон з багатосторонньої ядерної угоди з Іраном і обмежив ядерну програму Тегерана так, щоб він не зміг отримати ядерну зброю, звинувативши Іран в порушенні договору. Відтоді він наклав на Тегеран вже кілька пакетів санкцій США і загрожує новими обмеженнями. У відповідь Іран вимагає від інших учасників договору захистити Тегеран від американських санкцій і, заявляючи про їхню бездіяльність, почав демонстративно порушувати деякі пункти угоди.
В регіоні Перської затоки в останні місяці загострилися конфлікти. У липні Іран захопив британський танкер в Ормузькій протоці за нібито порушення територіальних вод. Це сталося після того, як британці заарештували поблизу Гібралтару іранський танкер, звинувативши в порушенні санкцій проти Сирії.
У травні і червні США звинуватила Тегеран в атаках на танкери в Оманській і Перській затоках. Іран всі звинувачення відкидає. Докладніше читайте в матеріалі Віталія Федяніна "Міна в Затоці" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".