Коли перед Різдвом президент США Дональд Трамп призупинив роботу уряду, його противники здригнулися. Нелегальна імміграція - питання, з якого почався "шатдаун", була його найсильнішою зброєю. І хоча Трамп на проміжних виборах в певному сенсі зазнав поразки - контроль над Палатою представників вперше за вісім років повернули демократи, він зберіг перевагу в Сенаті і лояльний електорат. Тим не менш, через п'ять тижнів зупинки роботи уряду, демократи змінили свою думку щодо успіху Трампа щодо "шатдауну", пише журнал The Economist у свіжому випуску.
Противники Трампа вважають, що він нарешті-то дострибався. Конгресмен від Демократичної партії сказав, що "неймовірно", що Трампа переоберуть в наступному році. Більш неупереджене прочитання політичних наслідків "шатдауна" (переговори в Сенаті вказують на його можливий кінець) говорить про те, що Трамп не так вже сильно постраждає. Не те щоб хтось недооцінював наскільки погано він впорався із ситуацією. В дійсності, це був наочний приклад президентської некомпетентності.
Навіть поверхневе знання про попередні "шатдауни" могло б підказати Трампу, що той, хто підбурює кого-небудь, рідко отримує бажане. Виборці схильні звинувачувати його в наслідках, і в цей момент уявний важіль тиску стає перешкодою. І це було найбільш вірогідним результатом в ситуації з Трампом, враховуючи, що більшість американців не хочуть обіцяної стіни на кордоні з Мексикою.
Більш того, Трамп хвалився, що він з радістю "візьме на себе" відповідальність за зупинку роботи уряду до початку "шатдауна". Відтоді навіть у найменшому промисловому містечку цитували ці слова президента.
"Шатдаун" був жахливою ідеєю від самого початку. Незважаючи на це, Трамп отримає менше шкоди, ніж вважають його противники. Хоча його рейтинг знизився на кілька пунктів, він знаходиться в межах навпрочуд стабільного діапазону, який підтримується з моменту інавгурації. Близько 40% виборців схвалюють його дії. Він навіть більш популярний, ніж в грудні 2017 року, коли підписував податкову реформу, яка є єдиним великим законодавчим досягненням його адміністрації.
Історія опитувань про припинення роботи уряду показує, що падіння його рейтингу буде недовгим. Жодна партія, обвинувачена у "шатдауні", не заплатила за це високу ціну. Федеральний уряд занадто далеко від життя більшості людей. Після 16-денного "шатдауна" у 2013 році республіканці перемогли на проміжних виборах.
Більш того, риторика Трампа з питань імміграції більшою мірою ґрунтується на культурній тривозі, ніж на обіцянці будівництва бетонної стіни. Отже ще менш імовірно, що виборці перестануть його підтримувати. При нинішніх обставинах "шатдаун" Трампа - найдовший і дорогий в історії, радше зміцнить політичний поділ Америки, ніж змінить його.
Втім, він може закінчитися перемогою демократів. Електоральна база Трампа, як показали проміжні вибори, занадто мала, щоб втримати його у владі. І нативистська політика, якою він живить її, відштовхує більш проникливих консерваторів. Обраний меншістю американців, Трамп завжди був слабким президентом. Тим не менш, замість того, щоб передчасно починати святкувати, демократи повинні серйозно обдумати те, чому людина, яка перемогла їх в 2016 році, може слідувати такий явно згубній стратегії.
Безумовно, почасти, це вимушений крок. Трампу загрожує безліч розслідувань, оскільки спецпрокурор Роберт Мюллер підходить до фінальної стадії доповіді про російське втручання в американські президентські вибори. Трампу потрібно, щоб консерватори були готові проголосувати за нього в наступному році і люто захищати його. І все ж готовність Трампа відмовитися від стриманості підживлюється упевненістю в тому, що демократи зроблять те ж саме. І це, як вважає Трамп, переконає виборців у будь-якому разі голосувати за нього.
Команда Трампа вважає, що він саме так переміг на виборах в 2016 році. Вона упевнена, що зневажливий коментар Хілларі Клінтон про виборців Трампа був корисніше, ніж все, що робили росіяни. Це в кращому випадку надмірне спрощення, але декому з демократів варто бути уважнішим. Ремарка спікера Палати представників Ненсі Пелосі про те, що прикордонна стіна Трампа - "аморальна", звучала дуже схоже на Клінтон.
"Шатдаун" є кінцевим проявом політичної дисфункції Америки. Це відсутність взаєморозуміння, а також цілей. Взаємне непорозуміння зашкодить всім сторонам.
Нагадаємо, в США більше місяця триває так званий "шатдаун", який вже побив історичний рекорд за тривалістю. До гуманітарної кризи в країні призвели розбіжності у фінансуванні окремих статей держбюджету на 2019 рік. Зокрема, американський президент Дональд Трамп вимагає передбачити в бюджеті 5,7 млрд доларів на будівництво стіни на кордоні з Мексикою. Проти ініціативи Трампа виступає демократична більшість Палати представників.