Дипломати, які присутні на саміті G7 у Біарріці, повідомили про те, що президент США Дональд Трамп посварився зі своїми колегами з "Великої сімки", вимагаючи повернути Росію у групу. Про це пише газета The Guardian.
Відповідно до джерел видання, Трамп наполегливо стверджував, що президент РФ Володимир Путін повинен бути запрошений на наступний саміт. З інших лідерів за столом, тільки Джузеппе Конте, прем'єр-міністр Італії, який йде у відставку, запропонував Трампу підтримку в цьому питанні. Прем'єр-міністр Японії Сіндзо Абе зайняв нейтральну позицію. Решта – британський прем'єр Борис Джонсон, німецька канцлерка Ангела Меркель, канадський прем'єр Джастін Трюдо, президент Європейської ради Дональд Туск і президент Франції Еммануель Макрон – виступили проти цієї пропозиції.
"Більшість інших лідерів наполягали на тому, щоб це була сім'я, клуб, співдружність ліберальних демократій, і з цієї причини вони сказали, що не можуть дозволити президентові Путіну, який цього не демонструє, повернутися", - зазначив співрозмовник видання.
Своєю чергою, Трамп стверджував, що з таких питань, як Іран, Сирія і Північна Корея, є сенс бачити Росію на саміті.
20 серпня Трамп провів телефонну розмову з Макроном. Лідери двох країн зійшлися на думці, що Росію потрібно запрошувати на саміт "Великої сімки" в 2020 році.
У червні минулого року на саміті G7 в Канаді Трамп уже піднімав питання відновлення G8 за участі Росії, проте інші країни клубу не підтримали його позицію.
У Росії забажали, аби "Велика вісімка" надала "конкретні пропозиції" щодо її повернення до групи. Однак Борис Джонсон і Ангела Меркель розкритикували ініціативу Макрона і Трампа, вказавши на відсутність передумов для повернення РФ до G8.
На неможливість повернення Росії у G8 до деокупації Криму та припинення агресії в Донбасі вказали Канада і Євросоюз. Проте в Японії заявили про готовність обговорювати повернення РФ у "Велику вісімку", оскільки розуміють "важливість її залучення до міжнародних справ".
Своєю чергою президент Франції пояснив, що умовою для повернення Росії у "Велику вісімку" і поліпшення відносин з ЄС є врегулювання "української кризи". На цьому ж він наголошував під час нещодавньої зустрічі з президентом РФ Володимиром Путіним.