Трамп може домовлятися з Путіним щодо України, але не за спиною українців - WP

Поділитися
Трамп може домовлятися з Путіним щодо України, але не за спиною українців - WP Трампу варто засвоїти низку речей, перш ніж йти на зустріч з Путіним.
Екс-посол США в Росії склав список речей, які американському президенту варто пам'ятати перед зустріччю з російським автократом.

Колишній американський дипломат Майкл МакФол пригадав, як в часи роботи в Раді національної безпеки США у 2009-2012 роках писав для президента Барака Обами спеціальні записки про тогочасного президента Росії Дмитра Медведєва і прем'єр-міністра Володимира Путіна.

Такі ж підказки екс-дипломат вирішив скласти і для чинного американського лідера Дональда Трампа перед його першою зустріччю з російським автократом у Німеччині. Їх МакФол опублікував на сторінках лояльного до Демократичної партії видання Washington Post.

На його думку, перш за все, Трампу варто пам'ятати про історію і стан американсько-російських відносин.

Впродожв трьох десятиліть американські президенти намагалися підтримувати демократичні і ринкові реформи в Росії, а також інтегрувати Москву в західний світ. Стратегічною причиною цієї політики було переконання як демократів, так і республіканців, що більш демократична Росія входить в американські інтереси як в сфері економіки, так і безпеки. Але цьому проекту тепер кінець. Путін не хоче будувати демократію і навіть ставить під сумнів свободу компаній. Він більше не прагне приєднатися до Заходу і вважає Росію противагою американській гегемонії і західним ліберальним цінностям. Путін розуміє асиметричність балансу сил між країнами, але намагається компенсувати свої слабкі сторони бажанням йти на більший ризик, анексовуючи територію України, втручаючись у війну в Сирії чи порушуючи американський суверенітет через втручання у вибори президента США.

Трампу варто пам'ятати, що Путін вправний в переговорах. Він приїде на зустріч в Німеччину підготовленим. Він буде вмовляти американського президента співпрацювати у боротьбі проти спільних "ворогів", таких як "глибинна держава" і "американські фейкові новини". Путін хоче показати всьому світу, що зустріч з американським президентом "була дуже хорошою". Але насправді мета президента США зовсім інша. Для нього важливо не просто дружньо потеревенити з російським президентом, дипломатія - це не змагання за популярність. МакФол наголошує, що зустріч з Путіним - це нагода чітко заявити про американські національні інтереси в сфері безпеки і економіки, а також обговорити проблеми у відносинах США і Росії. Справжнє завдання Трампа - показати Путіну, що він жорсткий співрозмовник, який захищає американські інтереси і не буде йти на поступки, щоб просто сподобатися російському президенту.

МакФол перелічує низку проблем, які Трампу варто обговорити з Путіним.

По-перше, це втручання Росії у вибори в США у 2016 році. Трампу варто продемонструвати, що він добре розуміє, що сталося. Лишити будь-який простір для вагань щодо російського втручання означає показати ознаки незахищеності чи байдужості. Трампу варто заявити чітко Путіну, що Росія більше не зможе порушити американський суверенітет, викрадаючи і публікуючи таємні дані, що їй варто припинити свої кібератаки на виборчі системи. Варто наголосити на потенційних наслідках такої російської поведінки включно з запровадженням жорстких санкцій і дій у відповідь в разі нової кібератаки. Трамп може пообіцяти, що не буде втручатися у вибори в Росії. Якщо зустріч пройде добре, можна запропонувати почати міжурядовий діалог щодо нових норм кіберактивності між країнами, який може привести до укладання певної угоди.

По-друге - варто обговорити Україну. Трамп повинен підтвердити, що хоче скасувати санкції, але лише після того, як Росія припинить підтримувати бойовиків в Донбасі і виконає Мінські угоди чи нову покращену мирну угоду.

"Ви можете сказати Путіну, що любите великі угоди і хочете укласти таку щодо України, але не за спиною українців. Крім того, ви не можете натякати на скасування санкцій в односторонньому порядку і безумовно", - радить МакФол президенту США.

Він також зауважує, що Трамп може повідомити російському президенту, що збирається призначити спеціального представника, який буде вести діалог про завершення війни в Україні з російським і українським урядами, а також європейськими союзниками, які теж намагаються добитися завершення війни в Донабсі. Ім'я цього спеціального представника можна оголосити на спільній прес-конференції з Путіним.

По-третє - можна обговорити торгівлю і інвестиції. Американський президент міг би подати сигнал про бажання поглибити економічні зв'язки, щоб створити нові робочі місця в Америці. Можна навіть сказати, що США підтримують російське інвестування на своїй території.

"Але втілювати цей порядок денний не можна до тих пір, поки ми не домовимося щодо України", - наголошує екс-посол США.

По-четверте президнети повинні обговорити війну в Сирії. Трамп може повторити своє бажання співпрацювати з Росією у боротьбі проти "Ісламської держави", але при цьому попросити Путіна наказати своєму міністру оборони працювати напряму з американським міністром оборони Джимом Меттісом заради створення широкої стратегії співпраці. В цій проблемі "вся сіль" криється в деталях, і Путін розуміється на них краще, ніж Трамп. Тому краще щоб питанням Сирії займався саме Меттіс. Сам президент США повинен лише спробувати натиснути на Путіна, щоб він виконав російське зобов'язання вивезти всю хімічну зброю з Сирії. Крім того, Трамп повинен наголосити, що не бачить довготривалого миру в Сирії, якщо Башар Асад лишиться при владі.

Також МакФол радить Трампу обговорити з Путіним проблему КНДР. Американський президент повинен дати зрозуміти, що не буде терпіти розгортання північнокорейських балістичних ракет з ядерними боєголовками. Тому йому потрібна допомога Москви, щоб заморозити ядерну програму КНДР. Можна спробувати переконати Путіна, вказуючи на позицію Китаю.

Також екс-посол США перелічує питання, які Трампу варто уникати під час розмови з Путіним. Зокрема, не варто обговорювати НАТО (справи альянсу Кремля не стосуються), так звані "сфери впливу" (тому що це погана ідея), вигадане американське втручання в російські вибори (тому що це не правда), а також права людини (Трамп мало говорив про це, тому будь-що сказане під час зустрічі в Німеччині буде розцінюватися Путіним як нещирі слова).

Тим часом, німецьке видання Die Welt пише, що Путін намагатиметься улестити Трампа під час першої зустрічі. Але американський президент прийде на неї "зі зв'язаними руками". У США всі сторони будуть пильно стежити за кожним рухом Трампа.

Також видання Washington Post писало в редакційній статті, що Трамп під час зустрічі з Путіним повинен підтвердити прихильність США до України. При цьому він повинен рішуче заявити, що пом'якшення санкцій не буде, якщо Москва буде продовжувати війну проти сусідньої країни.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі