Президент США Дональд Трамп і прем'єр-міністр Борис Джонсон у вівторок, 20 серпня, зробили заяви про необхідність зниження напруги між Індією і Пакистаном і врегулювання ситуації навколо Кашміру. Але якщо Трамп висловив готовність бути посередником, то Джонсон закликав Ісламабад і Делі самостійно прийти до взаєморозуміння.
"Джамму і Кашмір - складне місце. У вас є індуїсти, й у вас є мусульмани. Я б не сказав, що вони добре ладнають", - заявив Трамп журналістам у Білому домі.
"Я зроблю все можливе для того, щоб стати посередником", - додав він.
Напередодні Трамп обговорив ситуацію в регіоні під час телефонних розмов із прем'єр-міністрами Індії і Пакистану Нарендрою Моді й Імраном Ханом.
Джонсон у вівторок також зідзвонився з Моді. Однак, як повідомили на Даунінг-стріт, британський прем'єр дав зрозуміти індійському колезі, що Ісламабад і Делі мають знайти вихід з кризи в двосторонньому порядку.
"Прем'єр-міністр наголосив на важливості вирішення проблем шляхом діалогу", - повідомили в прес-службі британського уряду.
Кашмір розділено між Пакистаном (Азад Кашмір і Гілгіт-Балтістан) та Індією (штат Джамму і Кашмір), але обидві країни претендують на всю територію спірного регіону. З 1947 року через це вже двічі спалахували війни.
6 серпня уряд Індії підтримав зміни у законодавство, згідно з яким індійський штат Джамму і Кашмір перебуватиме під прямим контролем Делі. Пакистан засудив цей крок і назвав його порушенням резолюції ООН.
Влада Пакистану оголосила про припинення двосторонньої торгівлі з Індією і перегляд низки двосторонніх домовленостей. Ісламабад також вирішив перевести дипломатичні відносини з Індією на більш низький рівень у відповідь на скасування спецстатусу Кашміру.
Міністр закордонних справ Шах Махмуд заявив, що Пакистан посилить дипломатичні зусилля для того, щоб запобігти скасуванню особливого статусу Кашміру. Зокрема, звернутися до ООН із закликом чинити тиск на Індію.