"Розглядаючи агресію Росії проти України як окрему проблему, Захід випустив з уваги більш широкі стратегічні і моральні сторони поведінки Москви", - так починається стаття екс-заступника держсекретаря США Пола Дж. Добрянські, опублікована у The Washington Post. На думку автора, Заходу терміново необхідна нова стратегія.
У роки холодної війни у Заходу була потужна моральна концепція, сформульована Черчіллем у Фултонській промові. "СРСР прагне до підкорення інших країн, Захід прагне встановити свободу і демократію", - переказує її автор.
На погляд Добрянські, тепер Путін має намір "повернути назад наслідки розпаду СРСР", він відкидає легітимність міжнародної системи і зображує Росію як жертву західних підступів, що має особливі права щодо сусідніх країн.
Ігнорування ідеологічних і моральних сторін цієї конфронтації підриває популярність жорсткого курсу на Заході.
"Більше того, наша нездатність загострити увагу на моральних невдачах російської зовнішньої політики допомагає Путіну зберегти більшу популярність у власній країні", - пише автор.
Добрянські радить США озвучити нову стратегію Заходу. Для початку президент США повинен виголосити промову, де буде пояснено, чому тепер з путінським режимом слід поводитись як із противником. Стрижнем мови має бути "спростування псевдоісторичних тверджень Путіна", а також нагадування, що СРСР був "в'язницею народів" і багато країн вступили до НАТО і ЄС, щоб зберегти незалежність від Москви. "У промові також слід викрити моральні патології путінського уряду, в тому числі його авторитаризм, ксенофобію, релігійну нетерпимість та упереджене ставлення до ЛГБТ-спільноти", - йдеться в статті.
На думку автора, промова американського президента має пояснити росіянам, що доктрина Путіна несумісна зі справжніми інтересами Росії, а американській аудиторії і всьому світу пояснити, "чому, незважаючи на нагальні внутрішні проблеми, США повинні протидіяти політиці Путіна".
"Якщо явне підбурювання до міжнаціональних безладів і агресії, що практикується Путіним, не заперечувати, міжнародна система буде дестабілізована, деякі країни стануть прагнути до отримання ядерної зброї як єдиної гарантії своєї безпеки, а які можуть вторгнутися в сусідні держави або розчленувати їх", - йдеться у статті. !zn
Читайте також:
Медвєдєв: Росія не обіцяла захистити від себе Україну
Віце-президент США пригрозив Росії новими санкціями за зрив виборів в Україні
Американські конгресмени вимагають вигнати російського "Сатану" з України