За кілька годин після того, як сирійські повстанці увійшли в Дамаск, російське державне телебачення спробувало применшити значення для Москви краху режиму президента Асада, найбільшого союзника Кремля на Близькому Сході. Проте після того, як Асад і його сім'я отримали притулок у Москві, кремлівська пропаганда почала переконувати росіян у тому, що драматичні події в Дамаску були відносно неважливими.
Однак не всі прихильники Кремля були настільки готові ігнорувати падіння режиму Асада. Хоча Росія заявила, що планує вести переговори з новими правителями Сирії про майбутнє своїх військових баз у зруйнованій війною країні, їхня доля ще невідома, повідомляє Марк Беннетс, іноземний кореспондент газети The Times.
"Це колосальна геополітична поразка і втрата нашої військової присутності на Близькому Сході, за яку ми так наполегливо боролися протягом останніх дев'яти років", — зазначалось у російському Telegram-каналі "Военный осведомитель".
Немає сумнівів, що для Путіна війна в Україні переважає всі інші проблеми. Проте його одержимість підкоренням Києва призвела, на думку аналітиків, до зниження здатності Росії впливати на події в інших регіонах.
Руслан Пухов, голова московського аналітичного центру "Центр аналізу стратегій і технологій", заявив, що війна Росії в Україні призвела до "ослаблення" військово-стратегічного потенціалу Кремля в Сирії, що зрештою призвело до краху режиму Асада.
"З сотнями тисяч військових, розгорнутих в Україні, Москва була не в змозі перекинути додаткові сили до Сирії. Передислокація найманців ПВК "Вагнер" на схід України також залишила Кремлю менше можливостей для підтримки Асада", — сказав він.
Можна стверджувати, що для Путіна Сирія була важливою, оскільки вона дозволяла йому кидати виклик Заходу і випробовувати нову зброю - дві речі, які він тепер може робити в набагато більших масштабах в Україні, вважає Беннетс.
Крім того, кореспондент зазначає, що для Путіна видовище, коли Асад рятується від смерті, а його армія та служби безпеки здаються без бою, нагадуватиме йому про заколот ПВК "Вагнер" минулого року, який на короткий час загрожував перетворити Росію на поле громадянської війни.
"Варто пам'ятати про це, коли черговий експерт запевняє нас у міцності путінського режиму", — сказав Андрій Пивоваров, російський опозиційний діяч.
Раніше Натан Ходж, старший редактор CNN заявив, що падіння режиму Асада може ослабити позиції Путіна під час переговорів щодо завершення війни в Україні, особливо якщо войовничі погрози Путіна в останні тижні ядерної ескалації будуть сприйняті як порожні.