The Telegraph: Путін хоче отримати користь від війни між ХАМАС і Ізраїлем, але він більше втратить

Поділитися
Які б короткострокові вигоди Москва не отримала від кризи на Близькому Сході, вони будуть затьмарені її втраченим впливом.

Нікого не повинно дивувати, що Путін намагається скористатися війною між Ізраїлем і ХАМАСом. Лише цього тижня він телефонував прем'єр-міністру Ізраїлю Біньяміну Нетаньяху, президенту Палестинської автономії Махмуду Аббасу і лідерам Єгипту, Сирії та Ірану, стверджуючи, що хоче допомогти переговорам про припинення вогню.

«Людина, відповідальна за пролиття величезної кількості крові по всьому світу, і особливо в Україні, тепер каже: «Зараз важливо зупинити кровопролиття». Однак, якщо російський президент думає, що його втручання щось змінить, він обманює себе», - пише в статті для The Telegraph полковник армії Великої Британії у відставці Річард Кемп.

На його думку, ідея про те, що Москва може зберегти значний вплив на Близькому Сході, - це фарс. Будь-яка репутація, яку вона мала як глобальна сила, була зруйнована в Україні. І цього тижня з’явилося ще більше причин так вважати.

У вівторок несподіваний ракетний удар Києва по російських аеродромах в окупованих Бердянську і Луганську, завданий далекобійними ракетами ATACMS, змусив російські війська відступити. Дехто називає цей епізод найбільш значущим ударом України за останні місяці. За повідомленнями, росіяни зазнали значних втрат і будуть змушені перебазовувати авіаційні засоби далі від лінії фронту, що завдасть їм оперативної шкоди, а також стане публічним приниженням. У районі Куп'янська, тим часом, українські сили, схоже, зупинили значний російський наступ, який Москва готувала кілька тижнів, знову сподіваючись на мініатюрний бліцкриг.

Хоча сили Путіна адаптувалися і збільшилися з минулої осені, варто повторити, що його армія залишається в жахливому становищі через 18 місяців після провалу запланованої тритижневої кампанії. Росія все ще сильно обмежена як в економічному, так і у військовому плані, і має обмежену свободу дій поза межами своєї всепоглинаючої війни.

«Країни Близького Сходу, які колись були вражені російською доблестю або хоча б ілюзією про її існування, сприйняли нездатність Москви підкорити значно менш потужну державу і її супутнє приниження на полі бою як ознаку занепаду її могутності. Наприклад, у Сирії, де Путін колись мав великий вплив після підтримки жахливого диктатора Башара Асада, Росія втрачає свої позиції, не в останню чергу через те, що їй довелося перекинути частину своїх сил в Україну», - пише Кемп.

Група «Вагнера», яка грала важливу роль в російських воєнних потугах, була значною мірою кастрована після того, як її покійний лідер Євгеній Прігожин підняв заколот проти Кремля. Зростаючий вплив Китаю також допоміг підірвати значення Москви, а її тісні відносини з Іраном були сприйняті багатьма арабськими країнами з підозрою. Що б не хотів Путін, ідея про те, що Росія все ще може впливати на ситуацію на Близькому Сході, вже не має жодного обґрунтування.

Тим не менш, не виключено, що Путін розглядає події в Ізраїлі як чудову можливість вирвати перемогу з пащі поразки. Безумовно, є свідчення того, що в короткостроковій перспективі він виявиться чистим бенефіціаром кривавої бійні, яку організував ХАМАСу, і війни, що вибухнула після неї. Увага американців різко переключилася з України на Близький Схід. Кемп допускає, що, цілком можливо, це необхідно в нинішній вибухонебезпечній ситуації, але багато хто вважає, що це спрацює на користь Росії.

Крім того, Путін буде насолоджуватися ще однією зовнішньополітичною дилемою для президента Джо Байдена в міру наближення виборчого сезону.

«Якщо Америка намагатиметься стримувати Ізраїль, який веде, на її думку, найжорсткішу війну з моменту свого заснування в 1948 році, це буде вкрай непопулярно серед певних верств американського електорату. У той же час, підтримка Ізраїлю викличе гостру критику з боку інших», - пояснює британський військовий.

На превелику радість Москви, мрія Байдена про угоду між Ізраїлем і Саудівською Аравією і його електоральна позиція миротворця також лежить в руїнах. Але все це може здатися дрібницями, якщо «Хезболла» ще більше посилить свої напади на Ізраїль з Лівану і Сирії, втягуючи Захід у тривалу війну на кілька фронтів, що потенційно може включати пряму конфронтацію з Іраном. Тоді всі ставки будуть зроблені.

Зовсім не виключено, що Путін передбачав перевагу в дестабілізації регіону і заохочував свого союзника і постачальника зброї Іран підштовхнути до насильства своїх маріонеток: ХАМАС і «Ісламський джихад» в Газі і «Хезболлу» в Лівані. Але те, що могло б здатися стратегічним генієм, виглядає так, ніби це може закінчитися ще однією геополітичною катастрофою для Росії. Якщо Тегеран і Москва координували свої дії, особливо в Сирії й Іраку, в рамках спільних зусиль, спрямованих на витіснення Вашингтона з регіону, то це серйозно обернулося проти них.

Американські авіаносні ударні групи зараз курсують Середземним морем, хоч США неохоче налаштовані знову брати участь у подіях в регіоні після виходу з нього в часи Барака Обами. Якщо вже на те пішло, то зараз, коли Захід згуртувався навколо Ізраїлю, Росія стала ще більшим аутсайдером, ніж раніше.

«Росія вже давно має токсичний вплив на Близькому Сході, але - як і у випадку з Україною - зараз вона отримала більше, ніж розраховувала. Вона може скільки завгодно вдавати, що залишається великим гравцем у нинішніх подіях, але насправді вона не здатна вплинути на те, що станеться. Якщо Москва розглядає цю кризу як засіб для перемоги у війні в Україні, то це нездійсненна мрія, така, яку може вигадати лише відчайдушний диктатор», - вважає британський військовий.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі