The Guardian: Загибель чеченців в Україні може похитнути владу Кадирова

Поділитися
The Guardian: Загибель чеченців в Україні може похитнути владу Кадирова © Сайт президента России
Чеченському союзнику Путіна потрібно демонструвати силу ворогам як вдома, так і за кордоном, але без своїх бійців він не зможе цього зробити.

Російське вторгнення в Україну - це, звісно, війна Владіміра Путіна. Але якщо і є ще хтось, чиє ім’я й репутація будуть прив’язані до спустошення, організованого Москвою, то це чеченський лідер Рамзан Кадиров. Його бійці брали участь в першій хвилі наступу, багато з них загинули біля аеродрому в Гостомелі. Зокрема, українські військові вбили одного з ключових командирів «кадирівців».

Про це пише The Guardian, додаючи, що елітні чеченські загони також брали участь у спробах вбити членів української влади в перші 48 годин вторгнення, про що свідчать дані західної розвідки. Також нещодавно «кадировців» бачили в складі російських військ, які атакують Маріуполь. А сам лідер Чечні публікував відео в соціальних мережах, в якому він стверджував, що перебуває в Україні, і погрожував жителям Києва «персональним візитом».

Українська розвідка вважає, що відео було фальшивим самовихвалянням. І Кадиров зняв його вдома в Чечні. Дані, зібрані з телефонних й інтернет-мереж свідчать, що він ніколи не перетинав кордон України. І навіть прес-секретар Кремля Дмітрій Пєсков відмовився підтверджувати справжність відео, зауваживши, що в російського уряду «немає» даних про можливу поїздку Кадирова на українську територію. Але попри фальшивість, відео стало важливим елементом пропаганди. Він говорить про те, як тісно й з великим ентузіазмом Кадиров пов’язав себе з цією війною. Схоже, він розглядає вторгнення в Україну як шанс посилити свою владу й авторитет. Відправляючи бійців, Кадиров намагається довести свою лояльність російському лідеру, чиє покровительство стало основою для його власного режиму в Чечні.

«Тисячі, а може й десятки тисяч чеченців ненавидять його. Є багато сімей, які таємно прагнуть кровної помсти йому і його сім’ї. Тож Кажиров розуміє, що якщо він хоче вижити, йому потрібна Росія й підтримка Владіміра Путіна. Саме тому він хоче показати абсолютну лояльність, довести свою корисність, - сказав експерт Інституту політичних досліджень в Карловому університеті в Празі Еміль Соломон Аслан.

«Кадирівці», в певному сенсі, нерегулярні сили, які залучає Росія. Чеченські командири й російська розвідка постійно конфліктують. Часом це виливається в публічні образи. «Кадирівці» погано інтегровані в Збройні сили РФ. На всіх відео бійці наголошують, що вони під командуванням Кадирова, а не російських військових генералів.

На відміну від російських, чеченські війська носять з собою мобільні телефони, пишуть в соціальні мережі й називають події в Україні війною, ігноруючи вимоги Кремля говорити виключно про «спеціальну військову операцію». Але всупереч всьому їхня помітна роль у війні - це внесок в імідж Кадирова, публічна демонстрація того, що велика армія країни насправді залежить від його банди чеченців. Цього місяця він запустив Telegram-канал арабською мовою, вочевидь, намагаючись капіталізувати свою популярність. Це великий крок для невеликого російського регіону, де арабською мовою навіть не розмовляють. Він спробував виставити мобілізацію як щось таке, що підтримує все чеченське суспільство. Шкільні вчителі наказували учням складати списки людей, в кого вдома є місце, щоб прихистити «біженців». А деякі урядовці нібито віддали свої місячні зарплати в якості «пожертви на війну». Для Путіна чеченці - це досвідчені бійці, загартовані у вуличних боях на виснаження. Репутація Кадирова як жорстокого лідера теж зброя.

«Кадиров має великий досвід проведення так званих «чисток» проти цивільних. І його бійців можна використовувати в якості психологічного інструменту проти мирних українців. Відверта погроза проста: якщо ви не здаєтеся, вас чекає така ж доля, яка вже спіткала мирні міста в Грузії й Чечні», - сказав дослідник Грузинського фонду стратегічних і міжнародних досліджень Александре Квахадзе.
«Також старше покоління чеченських бійців брали участь в обороні Грозного під час війни проти Росії. Тож російські командири переконані, що в певному сенсі ці сили мають навички, які можна використати в Україні, особливо під час облоги Маріуполя», - додав експерт.

Кадиров розпоряджається Чечнею, мов своєю власністю, й править за допомогою страху й насильства. Він може навіть стати прикладом для російського лідера, який скочується до ще глибшої автократії на тлі обвалу російської економіки під тиском санкцій. Чеченський лідер традиційно забезпечував Кремль альтернативою правоохоронній системі, збираючи дані й знищуючи політичних ворогів. Видання нагадує, що в 2015 році п’ятьох чеченців засудили за вбивство лідера російської опозиції Бориса Нємцова.

Але тепер Кремль шукає когось, на кого можна перекласти всю провину за провал в Україні. Один з начальників ФСБ вже під домашнім арештом. Тож чеченські можливості зі збору даних можуть стати ще більш корисними для російського уряду, зважаючи на історичну ворожнечу між ними й російськими спецслужбами. Багато чеченців відчували, що їх відправляли, мов гарматне м’ясо, на погано сплановану війну. Тепер вони, здається, зосередилися на битвах в ЗМІ, намагаючись завербувати нові кадри й посилити імідж свого лідера.

Видання пише, що Кадиров обіцяє «добровольцям» 2,3 тисячі доларів й ще тисячу доларів зарплати на місяць з бонусами за успішні операції. Такі пропозиції роблять через тренерів бойових мистецтв, які закликають молодих вихованців підписувати контракти. Але чеченці, схоже, не поспішають це робити, пам’ятаючи про жорстоку бійню на українських фронтах.

«Відео й метадані свідчать, що більшість чеченських сил розташовані за 20 кілометрів від ліній зіткнення. І єдине, що вони роблять, - це записують відео, щоб мотивувати людей середині Чечні й просувати бойовий імідж Кадирова і його військ», - сказав Квахадзе, додавши, що всі зусилля заманити «добровольців», пропонуючи їм щедру платню, не спрацювали.

У Кадирова є й інша причина воювати. Пліч-о-пліч з армією України б’ються щонайменше дві бригади, сформовані з чеченської діаспори. Ці люди ненавидять Кадирова й хотіли б його повалення. Тож йому потрібно показати ворогам вдома і за кордоном свою силу. Але для цього йому потрібно зберегти свої сили для підтримки жорстокого режиму.

«Кадиров, схоже, був шокований масштабами українського опору. І десятки, якщо не сотні, його людей були вбиті. У нього багато бійців, приблизно 12 тисяч. Але якщо він хоче зберегти владу, йому потрібні ці люди», - сказав Аслан.

«Якщо вони зазнають надто великих втрат в Україні, це може відбитися на Кадирові. Це може пояснити, чому він відкликав деякі свої сили. Він хоче проявити себе як жорсткий лідер сильних бійців, які готові до самопожертви. Але я не впевнений в тому, що вони справді готові приносити в жертву свої життя», - додав експерт.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі