The Guardian прогнозує, чи зможуть люди пережити глобальне потепління

Поділитися
The Guardian прогнозує, чи зможуть люди пережити глобальне потепління © Соцмережі
Кліматична криза стає новою нормою.

Вплив екстремальної спеки на організм людини майже не відрізняється від того, що відбувається при перегріві двигуна автомобіля. Помилка починається в одній або двох системах, і врешті-решт вона охоплює весь двигун, поки автомобіль повністю не зупиниться. Екстремальна спека може вбити або спричинити тривалі проблеми зі здоров'ям, однак через глобальне потепління для багатьох регіонів нестерпно висока температура може стати новою нормою, пише The Guardian.

«Коли тіло більше не може охолоджуватися, це негативно впливає на кровоносну систему. Серце, нирки та тіло все більше нагріваються, і згодом наші когнітивні здібності починають руйнуватися - саме тоді люди можуть непритомніти, впадати у кому і навіть вмирати», - заявив епідеміолог з Центру контролю та профілактики захворювань США Майк МакГіхін.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у період з 1998 по 2017 рік через спеку загинуло понад 166 тисяч людей, а в різних країнах щорічно спостерігається рекордне підвищення температури. Для багатьох людей нестерпна спека стає новою нормою. Найімовірніше, це непропорційно вплине на бідних, на тих, хто має хронічні захворювання, зокрема, захворювання серця та нирок, також можуть постраждати і літні люди.

Кожен орган по-різному реагує на екстремальний вплив тепла, з симптомами, які швидко стають смертельними або викликають тривалі пошкодження, від яких організм не може повністю відновитися.

«Кожна людина перебуває в зоні ризику від сильної спеки - це факт, адже ваше тіло має функціонувати в певному середовищі. І коли це середовище стає екстремальним, з’являється загроза», - говорить МакГіхін.

Серце

Щоб тіло охолоджувалося і виділяло піт, кровотік зміщується від центральних органів до периферії, викликаючи падіння артеріального тиску в життєво важливих органах. Серце починає битися швидше, щоб компенсувати це, але якщо організм не поповнює свої запаси води, артеріальний тиск може небезпечно знизитися і людина ризикує втратити свідомість, пояснює доктор Пітер Ванкамп з Національного наукового центру Парижа.

У найгіршому випадку це може призвести до серцевої недостатності. За останнє десятиліття у США під час роботи в сильну спеку загинуло 384 людини, включаючи працівників сільського господарства. Дослідники з Единбурзького університету виявили, що вплив сильної спеки збільшує ризик серцевих захворювань у пожежників.

Мозок

Гіпоталамус – це своєрідний термостат в організмі людини. Розташований у мозку, він регулює температуру тіла, використовуючи інформацію, яку йому передають «температурні датчики» шкіри, м’язів та інших органів.

Коли йде сигнал про високі температури, мозок ініціює каскад реакцій, які допомагають тілу охолонути, таких як потовиділення, посилене дихання, імпульс шукати воду та прохолодне середовище. Але коли система перегрівається, ці реакції починають давати збій, мозок може заплутатися, що сприяє втраті свідомості, запамороченню та зміні поведінки, каже Ванкамп.

«Клітина найкраще працює при температурі близько 37 ° С. Коли температура підвищується навіть на кілька градусів — зв'язок між нервовими клітинами починає порушуватися. І це момент, коли спілкування мозку з тілом погіршується», - додає він.

Приблизно у 20% людей, які пережили тепловий удар, мозок може ніколи повністю не відновитися, залишивши людину зі змінами поведінки, незграбністю або поганою координацією, згідно з дослідженням Медичної школи UCLA.

Нирки

«Нирки регулюють концентрацію води і солі в крові. Отже, вони фактично відповідають за безпосередню взаємодію між організмом та кліматичною кризою, адже коли тіло починає нагріватися, ми втрачаємо багато води та солі», - каже доктор Річард Джонсон з Університету Колорадо.

Гормони, що виробляються в мозку, потрібні ниркам для виконання їхньої роботи, але коли тепло критично впливає на мозок і порушує нормальний рівень концентрації цих хімічних речовин, нирки та інші органи страждають, додає він.

Дослідження показують, що періодичний тепловий стрес та зневоднення можуть спричинити хронічні захворювання нирок. Минулого року вчені говорили про «епідемію хронічної хвороби нирок нетрадиційного походження» в Нікарагуа, Сальвадорі, Коста-Ріці та Гватемалі.

Печінка

Печінка сприйнятлива до сильної спеки. Під час теплового удару - коли внутрішня температура тіла перевищує 40 ° С, пошкодження клітин печінки можна побачити за підвищенням рівня ферментів у крові, зазначає доктор Едвард Уолтер з лікарні Роял Суррей.

«Печінці потрібна дуже регульована температура, і ми виявили, що періодичний тепловий стрес спричиняє пошкодження печінки, яке було досить помітним, але наразі невідомо, чи може це призвести до хронічного захворювання», - додає Джонсон.

Кишечник

Коли кров йде від центральних органів для боротьби з теплом, обмежена кількість кисню може перешкоджати нормальній роботі організму. У шлунково-кишковому тракті це може викликати запалення.

У 2013 році дослідники з університетської лікарні в Цюріху виявили підвищений ризик загострення запальних захворювань кишечника під час хвиль спеки. Вони назвали це першим дослідженням, яке пов'язує кліматичну кризу з хворобами кишечника.

Екстремальна спека також може викликати стан, при якому токсини та хвороботворні бактерії з кишечника проникають у кров, збільшуючи ймовірність інфекцій, говорить Вальтер. За його словами, це навіть ризикує розвинути сепсис.

Вчені з Німеччини і США заявили про те, що наслідки глобального потепління відчуваються по всьому світу і вже торкнулися переважної більшості жителів Землі.

Дослідники використали спеціальну комп'ютерну програму, яка допомогла їм проаналізувати наявні дані про зміни клімату. Цей аналіз показав, що наслідки глобального потепління відчувають вже 85% жителів Землі.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі