The Economist: Атака ХАМАСу зруйнувала хибні уявлення Ізраїлю про палестинців

Поділитися
Два десятиліття ізраїльської політики щодо палестинців пішли прахом, і лідерам країни доведеться шукати нові підходи, щоб Ізраїль був у безпеці.

Важко оцінювати ситуацію, попри шок від кривавого нападу ХАМАСу на Ізраїль. Це пов'язано з тим, що було випущено тисячі ракет, а тисячі бойовиків атакували південь країни з суші, моря і повітря. А ще тому, що він був абсолютно непередбачуваним, незважаючи на його масштаби. Це завдало принизливий удар по хваленій ізраїльській розвідці.

Але найбільший шок викликало вбивство сотень невинних людей і захоплення десятків заручників з боку ХАМАСу. Поки Армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) роздумує над тим, як відповісти, увага світу буде прикута до її відчайдушного становища, - пише The Economist.

Ще занадто рано говорити про те, якими будуть наступні кілька тижнів. Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху пообіцяв, що ворог заплатить «величезну ціну». І ХАМАС справді повинен заплатити за свої звірства, які включають масове вбивство понад 250 молодих ізраїльтян на фестивалі на півдні країни.

Але відповідь Ізраїлю пов'язана з серйозними ризиками. Введення сухопутних військ в Газу може втягнути їх у криваві міські бої, а також поставити під загрозу заручників. Чим довше триватимуть бої, тим більша ймовірність того, що насильство пошириться на Західний берег річки Йордан або Ліван. Загибель багатьох цивільних у Газі, особливо якщо її вважатимуть безглуздою, зашкодить репутації Ізраїлю у світі, а також буде глибоко помилковою з його власної точки зору.

«Однак, вже зараз зрозуміло, що ця атака знаменує собою кінець давньої віри Ізраїлю в те, що прагнення палестинців до суверенітету можна на невизначений час відкласти в бік, поки решта Близького Сходу буде рухатися вперед. Якими б не були наслідки цього конфлікту, неодмінним буде новий пошук відповідей на питання про те, як ізраїльтяни і палестинці можуть жити в мирі», - пише видання.

Політика Нетаньяху з ігнорування палестинців залежала від трьох припущень, кожне з яких було підірване нападом ХАМАСу. Перше з них полягало у переконанні, що, навіть якщо палестинське питання покинути на самоплив, ізраїльтяни все одно будуть в безпеці. В результаті жахливих жертв другої інтифади, яка закінчилася в 2005 році, Ізраїль відгородився від палестинського населення стінами. Краща розвідка і військова перевага, яка включає також системи ППО «Залізний купол», зробили так, щоб збройна загроза з боку палестинських груп була керованою. Але зараз здається, що впевненість в цьому зруйнована.

Однією з причин, чому Газа випала з поля уваги ізраїльських спецслужб, стало те, що Західний берег річки Йордан був втягнутий в хаос експансіоністськими цілями ультраправих ізраїльтян. На півдні Лівану «Хізбалла» має страхітливий арсенал, значну частину якого забезпечив Іран. Без сумніву, Ізраїль зможе відновити своє військове домінування над палестинцями. Але навіть якщо його солдати і шпигуни будуть вважати, що це гарантує захист ізраїльських громадян, самі виборці навряд чи вирішать, що повернення до статус-кво достатньо.

Друге припущення полягало в тому, що існування ХАМАСу допомагає Ізраїлю боротися з ФАТХ, палестинською партією, яка контролює Західний берег річки Йордан. Було прийнято вважати, що принцип «розділяй і володарюй» робить палестинців слабкими, а вплив радикальних угруповань підірве довіру до поміркованих як до партнерів для досягнення миру. Все це цілком влаштовувало Нетаньяху. Після нинішніх атак ця концепція повністю вичерпала себе.

«Однією з причин удару ХАМАСу було те, що принцип «розділяй і володарюй» створив умови, в яких ФАТХ занепав і втратив зв'язок з громадськістю, а його лідер Махмуд Аббас став слабким. Своєю атакою ХАМАС претендує на роль справжнього голосу палестинського опору. Міжпалестинське суперництво повинно було захистити ізраїльтян, але все закінчилося тим, що вони стали мішенями», - пише The Economist.

Третє припущення полягало в тому, що Ізраїль може зміцнити свої позиції на Близькому Сході, проводячи регіональну дипломатію, якщо палестинців кинуть під потяг. Ця точка зору була підкріплена підписанням Абрахамських угод між Бахрейном, Ізраїлем та ОАЕ у 2020 році, а згодом до них приєдналися Марокко і Судан. До цих вихідних здавалося, що Саудівська Аравія також може приєднатися. Зрештою, це все ще можливо, але ХАМАС показав, що палестинці теж мають право голосу.

Майбутня операція проти ХАМАСу лише посилить відчуття того, що настав час для нового підходу. Після суботнього кровопролиття Ізраїль не може розбити сили ХАМАСу, але так, щоб він залишився при владі в Газі, ніби нічого не сталося.

Однак простої альтернативи немає. ЦАХАЛ не хоче окупувати Газу, саме тому анклав має свою владу. Введення міжнародних миротворчих сил також важко уявити: жодна країна не хоче брати на себе таку відповідальність. І все ж, якщо ЦАХАЛ знищить ХАМАС у Газі, а потім повернеться додому, хто знає, які деструктивні сили можуть заповнити цей вакуум.

Ніхто не повинен недооцінювати труднощі, які чекають попереду. Друга інтифада налаштувала молодих ізраїльтян проти переговорів з палестинцями. Це обурення, безсумнівно, створить нове покоління ізраїльтян, які не можуть уявити, як палестинські угруповання можуть бути партнером в миротворчому процесі. У той же час, права коаліція Ізраїлю зосередилася на анексії частин Західного берега річки Йордан. Вона подвоїть ці зусилля.

Незважаючи на це, ізраїльтянам доведеться змиритися з тим, що вони повинні знову почати займатися палестинським питанням. Ізраїльському апарату безпеки потрібен партнер, з яким можна працювати, якщо він хоче мати хоч якийсь вплив на палестинські території. Це означає, що йому потрібен палестинський співрозмовник.

Що буде далі, значною мірою залежатиме від того, хто буде при владі в Ізраїлі. На даний момент країна консолідована, але скоро вона зіштовхнеться з гіркою розв’язкою, яка може призвести до створення нової коаліції або навіть появи нового прем'єр-міністра.

«Якщо ізраїльтяни хочуть бути в безпеці, хто б не був при владі, він повинен перестати думати про палестинців як про проблему, яку можна відкласти на потім, і почати думати про них як про народ, з яким треба працювати», - пише видання.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі