Що сталося?
Водій чорного автомобіля направив свій транспорт на пішоходів на Вестмінстерському мосту в столиці Британії, атакувавши десятки людей. Після того, як автомобіль терориста розбився, зловмисник покинув його і, озброївшись ножем, попрямував до будівлі британського парламенту. Намагаючись проникнути в парламент, терорист атакував ножем поліцейського, який перегороджував йому шлях. Після цього поліцейські біля парламенту відкрили вогонь по нападнику, внаслідок чого він загинув.
Постраждалі
Згідно з останніми даними, кількість загиблих під час лондонського теракту склала п'ять осіб, ще близько 40 осіб отримали поранення. У Скотланд-Ярді повідомили про те, що серед потерпілих були троє поліцейських. Крім того, серед постраждалих були громадяни інших країн. Наразі відомо про двох неповнолітніх громадянок Франції, які знаходяться в числі поранених. Пізніше стало відомо, що серед постраждалих від теракту, який стався в центрі Лондона, були громадяни Франції, Румунії та Південної Кореї. В МЗС України зазначили, що українців серед постраждалих немає.
Більшість постраждалих були збиті автомобілем зловмисника, проте декілька людей отримали ножові поранення вже тоді, коли терорист попрямував до будівлі парламенту. Серед них один поліцейський, якого нападник убив, намагаючись пробратися всередину парламенту.
Колишній міністр закордонних справ Польщі, який став очевидцем подій, сказав, що бачив десятки людей, які лежали на мосту, не подаючи ознак життя. Деякі журналісти також підтверджують, що багато постраждалих перебувають у критичному стані і кількість загиблих може зростати.
В поліції заявили про точну кількість тяжкопоранених. За словами поліції, у лікарні зараз перебувають 29 постраждалих під час теракту, семеро з яких у критичному стані.
Винуватець теракту
Прем'єр-міністр Британії Тереза Мей повідомила, що екстреміст, який скоїв теракти в центрі Лондона, був народжений на території Британії. Крім того, прем'єр зазначила, що нападник раніше потрапляв під спостереження британської розвідки за підозрою в екстремізмі.
Служба столичної поліції Великої Британії повідомила, що екстреміста звали Халід Мансуд. Застріленому поліцією нападнику було 52 роки, він родом з графства Кент. Поліція має дані про те, що останнім часом Масуд проживав у графстві Уест-Мідлендс, там де розташоване місто Бірмінгем, де після теракту були затримані кілька людей. Він неодноразово судимий, у тому числі й за нанесення тяжких тілесних ушкоджень та зберігання зброї. Остання судимість Масуда датується 2003 роком. На момент здійснення теракту Масуд не перебував під слідством і правоохоронні органи Великої Британії не знали про плануванні теракту. Поліція повідомляє, що до прийняття ісламу терориста звали Едріан Рассел Аяо.
Тим часом британська поліція провела рейд в Бірмінгемі, затримавши трьох людей. Передбачається, що цей рейд пов'язаний з терактом в центрі Лондона, оскільки машина зловмисника була зареєстрована в Бірмінгемі. Британська поліція заявила про сім заарештованих, яких підозрюють у причетності до терактів в центрі Лондона. Підозрюваних затримали під час поліцейських рейдів у Лондоні, Бірмінгемі і в інших містах. Зранку 24 березня поліція заарештувала ще двох підозрюваних.
Терористична організація "Ісламська держава" взяла на себе відповідальність за теракт зазначивши, що екстреміст був "солдатом" їх організації, який виконував завдання проти жителів країн коаліції, яка воює проти них.
Реакція на теракт
Британська влада відразу кваліфікували подію на Вестмінстерському мосту, як теракт. При цьому в британському уряді зазначили, що локація в центрі Лондона біля парламенту була вибрана не випадково. Прем'єр-міністр Тереза Мей висловила своє переконання, що терорист спеціально вибрав Лондон, в якості місця для теракту, оскільки це місто, де різні культури і релігії мирно співіснують. Мей зазначила, що плани терористів приречені на провал і Британію не залякати.
This is the moment Parliament was suspended as "sounds similar to gunfire" were heard outside pic.twitter.com/to6PPxkNqL
- Sky News (@SkyNews) 22 березня 2017 р.
Мей підкреслила, що будівля парламенту є мішенню для тих, хто заперечує "цінності демократії, свободи, прав людини і верховенства закону". При цьому вона зазначила, що парламент не буде змінювати свій звичайний режим роботи. За її словами, рівень терористичної загрози Сполученого Королівства є високим, і найближчим часом він не зміниться.
Мер Лондона Садік Хан зазначив, що на вулицях Лондона збільшиться кількість патрулює поліції, щоб убезпечити жителів столиці.
Зі словами підтримки до Британії звернулися різні світові лідери, серед яких держсекретар США Рекс Тіллерсон і Дональд Трамп. Останній пообіцяв надати допомогу у протидії терористам. Президент України Петро Порошенко також засудив дії терористів і висловив підтримкупостраждалим британцям. Висловив свої співчуття загиблим також і прем'єр-міністр України Володимир Гройсман.