Адміністрація Дональда Трампа попросила американських військових оцінити, як швидко вони зможуть вивести ядерну зброю зі сховищ і завантажити її на бомбардувальники і підводні човни, якщо договір про контроль над озброєннями з Росією закінчиться в лютому 2021 року.
Як пише Politico з посиланням на три інформованих джерела, запит до Стратегічного командування США в Небрасці є частиною стратегії тиску на Москву з метою укладення нового договору про скорочення стратегічних наступальних озброєнь перед президентськими виборами в листопаді.
Білий дім, за даними видання, хоче цим кроком наголосити, що серйозно поставиться до припинення дії договору, якщо Росія не виконає вимоги США.
У США вважають, що Росія зволікає з переговорами в надії на перемогу на виборах Джо Байдена, який нібито пообіцяв продовжити новий договір СНО на більш вигідних для росіян умовах, ніж ті, які пропонує Білий дім.
"Це явний сигнал про те, що ціна відмови від переговорів перед виборами зросте", - сказало одне з джерел, додавши, що адміністрація Трампа "намагається створити стимул, і це реальний стимул для росіян сісти і почати переговори".
Однак колишні високопоставлені представники служби контролю над озброєннями і військові вважають цей крок ризикованим. За їхніми словами, це може стати сигналом про те, що адміністрація Трампа більше не зацікавлена в будь-яких обмежень найбільших арсеналів у світі, і це може підштовхнути росіян до аналогічних кроків.
"Це дуже нерозумно", - сказав колишній чиновник Республіканської партії по контролю над озброєннями, який відмовився назвати своє ім'я.
"Абсолютно безглуздо загрожувати завантаженням. Це стає допустимим тільки в тому випадку, якщо інша сторона не може цього зробити. Росіяни теж можуть це зробити", - зазначив він.
Новий Договір про скорочення стратегічних наступальних озброєнь (СНО) набув чинності 5 лютого 2011 року, змінивши попередній, термін дії якого закінчився в 2009 році. Термін дії СНО-3 закінчується в 2021 році.
Згідно з документом, Росія і США повинні були скоротити сумарну кількість ядерних боєзарядів на третину: міжконтинентальних балістичних ракет до 700, ядерних боєголовок - до 1550, розгорнутих і нерозгорнутих носіїв - до 800.
Президент США Дональд Трамп неодноразово закликав Китай приєднатися до американо-російським переговорам за угодою, яка замінить договір СНО-3.