Через вторгнення Росії в Україну внаслідок бойових дій загинуло 5996 мирних жителів. Такі дані оприлюднила 27 вересня Організація Об’єднаних Націй. За її далеко не повними даними, серед загиблих 382 дитини, ще 8848 людей дістали поранення.
Більшість із цих людей постраждали через застосування зброї вибухової дії із широкою зоною ураження, включно з обстрілами з важкої артилерії, реактивних систем залпового вогню, а також внаслідок ракетних ударів та авіанальотів.
В організації наголосили, що фактичні цифри однозначно є набагато вищими, оскільки її представники наразі не можуть перевірити інформацію з територій, де тривають активні бойові дії. Крім того, ще офіційно не обліковані дані про масові жертви в Маріуполі Донецької області, Ізюмі Харківської області, Лисичанську, Попасній і Сєвєродонецьку Луганської області.
«Внаслідок бойових дій продовжують гинути та отримувати поранення цивільні особи, а також знищується та ушкоджується цивільна інфраструктура. Напади на цивільні об'єкти не лише ставлять під загрозу життя цивільних осіб, але й змушують їх жити в принизливих умовах та підривають їхні права на здоров'я, освіту, житло, їжу та воду», — заявила Матільда Богнер, голова Моніторингової місії.
Заступник Генерального секретаря ООН Розмарі ДіКарло підкреслила, що міжнародне співтовариство рідко коли збирало стільки доказів військових злочинів і порушень прав людини, як це відбувається під час розслідування вторгнення Росії в Україну.
Вона додала, що після розслідувань у районах Києва, Чернігова, Харкова та Сум уповноважена Радою з прав людини міжнародна слідча комісія дійшла висновку, що в Україні однозначно були скоєні військові злочини.
Серед інших висновків, комісію вразила велика кількість страт та інших порушень, здійснених російськими військами.
«Рідко, а може й узагалі ніколи, міжнародне співтовариство збирало стільки доказів порушень прав людини, військових злочинів та інших звірств, як зараз. Прикро, що ми не змогли їх зупинити. Але буде ганьбою, якщо ми не зможемо забезпечити справедливість для жертв та їхніх близьких. Винні в безчинствах, які чиняться в Україні, де б вони не знаходились, мають бути притягнуті до відповідальності», — заявила ДіКарло під час звернення до Ради безпеки ООН у вівторок.
Президент Литви Гітанас Науседа під час виступу на Генасамблеї ООН 20 вересня закликав світову спільноту створити спеціальний трибунал для розгляду військових злочинів Росії в Україні та механізм компенсації жертвам війни.