Таджикистан попросив Організацію договору про колективну безпеку (ОДКБ) допомогти в охороні кордону з Афганістаном, з якого США та інші західні країни виводять свої війська.
Крім Таджикистану, в альянс ОДКБ входять Росія, Білорусь, Казахстан, Киргизстан та Вірменія. У Таджикистані працює 201-ша військова база Росії - це найбільший військовий об'єкт РФ за її межами, відзначає "Інтерфакс".
"З огляду на складну в регіоні ситуацію, а також те, що окремі ділянки кордону з Афганістаном перебувають у важкодоступній гірській місцевості, самотужки впоратися з цим завданням буде складно", - цитує представника Таджикистану при ОДКБ Хасан Султонов "Настоящее время".
За словами Султонова, за два тижні на тлі наступу талібів на урядові сили в Афганістані таджицький кордон перетнули близько півтори тисячі афганських військових.
У російському МЗС вже заявили, що РФ невідкладно відреагує, якщо на Таджикистан нападуть з боку Афганістану. У міністерстві додали, що Росія готова ввести війська в Афганістан.
Чому таліби активізувалися і чим це загрожує
Радикальний ісламістський рух "Талібан" активізувався в Афганістані на тлі виведення військ США і союзників з країни. 14 квітня президент США Джо Байден заявив про необхідність "покласти край найтривалішій війні Америки" беззаперечним виведенням військ з Афганістану. Міжнародні сили повинні вийти з країни до 11 вересня - 20-ї річниці терактів у Нью-Йорку, скоєних "Аль-Каїдою", після яких США ввели війська в Афганістан і відсторонили від влади уряд "Талібану".
На цю мить під контролем радикалів знаходиться більша частина кордону з Афганістаном.
Через небезпечну обстановку в Афганістані в Таджикистан почали прибувати біженці: їм надають притулок і їжу. Серед біженців - понад тисячу військовослужбовців, передає "Радіо Свобода".
Експерти побоюються, що активізація талібів може стати причиною краху міжнародно визнаного уряду в Кабулі.