Так нідерландські голосування прокоментував експерт Гаазького центру стратегічних досліджень Сійбрен де Йонг на сторінках EUObserver. На його думку, сам референдум і всі аргументи проти угоди ЄС з Україною смішні і безглузді.
Значною мірою, організатори голосувань повторюють антиукраїнську пропаганду Росії, лякаючи виборців "фашистами на українських вулиця" і українськими іммігрантами.
Також автор застерігає голландців не вірити самопроголошеним "захисникам європейської демократії". Минулого тижня газета NRC Handelsblad взяла інтерв'ю в кількох організаторів референдуму. Під час розмови вони заявили, що справжня мета голосувань полягає в створенні прецеденту для того, щоб одного дня виключити Нідерланди з ЄС.
"Звісно, мене це зовсім не здивувало. Але виходить, що організація, головним гаслом якої стала фраза: "Захисти демократію!", - визнала не лише, що брехала своєму народу, а й що хоче занапастити майбутнє 45 мільйонів українців заодно", - пише Йонг.
Голландське видання NRC Handelsblad пише, що вірогідні три результати рефрендуму. І два з них – на користь Україні. Нідерландці можуть підтримати українсько-європейську угоду, і тоді уряд просто ратифікує її, як і всі інші країни ЄС. Вони можуть не прийти на референдум, а це означатиме, що уряд також може сміливо братися за ратифікацію документу. Або ж вони можуть проголосувати проти.
В такому випадку, Амстердам, швидше за все, буде шукати вихід з ситуації через діалог з Брюсселем. Голландські політики можуть спробувати внести в угоду з Україною певні корективи при цьому не впливаючи суттєво на загальну картину. Зокрема, лишити в силі економічну частину угоди про асоціацію, а в політичну внести пункт про те, що угода не означає членство України в ЄС.
У всякому разі, Амстердам навряд чи проігнорує результати референдуму, враховуючи, що парламентські вибори в країні пройдуть менш ніж через рік.
У свою чергу, Financial Times писало, що угода про асоціацію між ЄС і Україною – не дуже серйозна, і референдум щодо її ратифікації – теж. Видання іронізує, що українсько-європейська угода регулює хіба що "торговельні тарифи на абрикоси і інші фрукти".
"Яке діло голландцям до абрикос? Та ж ніякого. Торговельна угода з Україною лише стала першою можливістю для журналістів сатиричного сайту GeenStijl випробувати новий закон про референдуми, який у Нідерландах ухвалили минулого року", - йдеться в статті.
Видання пише, що, за великим рахунком, референдум в Нідерландах не може ніяк вплинути на асоціацію між Україною і ЄС. Навіть якщо 30% громадян прийдуть на дільниці і скажуть "ні", а голландський уряд почне тиснути на Брюссель, навряд чи це щось змінить. Угода вже рік як виконується на "тимчасових" умовах усіма країнами ЄС. Вигодами від неї користуються усі 28 країн-учасниць, які навряд чи захочуть відмовлятися від вже досягнутого прогресу в співпраці з Україною.
На противагу інше британське видання – The Times – писало, що з відповіді "ні" Україні на голландському референдумі може початися розпад ЄС. Організатори голосування лякають голландців українськими заробітчанами. На страху перед імміграцією грають право-радикальні євроскептики, такі як Геерт Вільдерс з "Партії свободи", який розраховує, що так можна ослабити нідерландський уряд і зміцнити власні політичні позиції. А надихнувши своїм референдумом британців проголосувати за вихід з ЄС, можна почати готувати голосування за виключення з об'єднання Нідерландів.
"Це нічний кошмар для Євросоюзу. Бенілюкс сформувався навіть раніше, ніж Європейська спільнота вугілля і сталі. Разом з Німеччиною і Францією країни Бенілюксу були головним двигуном європейської інтеграції. До цього вважалося, що вірогідний розпад Європи почнеться з периферії, наприклад з виходу Греції", - пише Бойз.
В цей же час, видання The Guardian в редакційній статті пише, що референдум завдасть удар по стратегічному вибору ЄС допомагати Україні стабілізуватися навіть попри те, що українські політики викликають сумніви.
"Голландські євро скептики закликають нібито "врятувати демократію" в Європі. Насправді ж вони намагаються підірвати угоду, яка має на меті консолідувати демократичні сили у східній частині континенту", - йдеться в статті.
Видання також пише, що більшість референдумів зазвичай дуже "заплутані" і сьогоднішній у Нідерландах – не виключення. Фактично голосування стало першим шансом для голландців з 2005 року висловити свою образу на ЄС за Лісабонський договір. І питання зближення з Україною тут ні до чого.
Раніше глава голландської ініціативної групи по проведенню голосування Арьян ван Диксхорн заявив, що референдум у Нідерландах має далекосяжну мету – вихід країни з ЄС. "Звичайно, нас не хвилює Україна. У нас є мета домогтися виходу Нідерландів з ЄС. Але поки що такий референдум неможливий, ми використовуємо будь-яку можливість, щоб ускладнити відносини Амстердама з Брюсселем", – зазначив ван Диксхорн.
Як повідомлялося раніше, чиновники Нідерландів відреагували на 420 тисяч підписів за його проведення. Зібрати голоси вдалося завдяки онлайн-кампанії сатиричного блогу GeenStijl, "Комітету громадян ЄС" євроскептиків "Форуму для демократії".
Детальніше про політичних відносинах Нідерландів та України, а також позицію Амстердама з антиросійським санкцій читайте у спецпроекті "Викрадення Європи. Нідерланди".