НАТО збільшить свої миротворчі сили в Косові, якщо відбудеться ескалація напруженості у відносинах із Сербією. Про це заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенбер у середу напередодні переговорів між Косово та Сербією за сприяння ЄС, повідомляє “Голос Америки ”.
“Зараз ми маємо значну місію: військова присутність у Косові становить майже 4 000 військовослужбовців, – сказав Столтенберг на спільній прес-конференції за підсумками переговорів з президентом Сербії Олександром Вучичем у Брюсселі. - Якщо буде потрібно, ми перекинемо війська, розмістимо їх там, де це необхідно, і збільшимо нашу присутність. Ми вже збільшили присутність на півночі. Ми готові зробити більше”.
Загострення між Косово і Сербією відбулося після того, як уряд Косова зобов'язав сербів, які проживають на півночі країни, поміняти номери на своїх автомобілях на косовські.
Ситуація нормалізувалась після того, як прем'єр-міністр Косово Альбін Курті під тиском США та ЄС погодився відкласти введення правила про номерні знаки до 1 вересня, а миротворці НАТО проконтролювали зняття барикад, встановлених сербами.
Однак Вучич сказав на прес-конференції в НАТО, що переговори з Курті в четвер, які відбуватимуться за сприяння ЄС, будуть важкими, тому що обидві сторони майже не згодні.
Миротворча місія НАТО, розгорнута в Косово в 1999 році після 78-денного бомбардування альянсом території Союзної Республіки Югославія, змусила Белград припинити репресії проти албанців у Косові, тоді ще південній провінції Сербії.
Косово проголосило незалежність від Сербії в 2008 році, але Сербія, як і раніше, вважає Косово частиною своєї території і звинувачує Пріштіну в утиску прав сербської меншини. Етнічні серби становлять 5% від 1,8 мільйонів населення Косова, яке на 90% складається з етнічних албанців.