Сполучені Штати знімуть 33-річне ембарго на поставки зброї Кіпру і поглиблять співпрацю з Нікосією в сфері безпеки, заявив у вівторок держсекретар США Майк Помпео, передає Reuters.
Острів був розділений в 1974 році після турецького вторгнення, спричиненого переворотом. Туреччина визнає самопроголошену Турецьку республіку Північного Кіпру, яка визнана іншими країнами. Кілька миротворчих зусиль провалилися.
Вашингтон ввів обмеження на передачу зброї Кіпру в 1987 році, щоб стимулювати зусилля по возз'єднанню і уникнути гонки озброєнь на острові.
«Кіпр - ключовий партнер в Східному Середземномор'ї», - сказав він в Twitter. «Ми знімемо обмеження на продаж нелетальних засобів захисту і послуг Республіці Кіпр в прийдешньому фінансовому році».
The Republic of Cyprus is a key partner in the Eastern Mediterranean. I am pleased to announce that we are deepening our security cooperation. We will waive restrictions on the sale of non-lethal defense articles and services to the Republic of Cyprus for the coming fiscal year.
- Secretary Pompeo (@SecPompeo) September 1, 2020
Рішення прийнято на тлі ескалації напруженості в східному Середземномор'ї між союзниками по НАТО Туреччиною і Грецією через претензії на потенційні вуглеводневі ресурси в східному Середземномор'ї, заснованих на суперечливих поглядах на протяжність їх континентальних шельфів.
Президент Кіпру Нікос Анастасіадес сказав в Твіттері після телефонної розмови з Помпео, що вітає цей крок.
Міністерство закордонних справ Туреччини заявило, що це рішення «ігнорує рівність і баланс» на острові і що Анкара чекає, що її союзник по НАТО «перегляне» його.
«В іншому випадку Туреччина, як країна-гарант, зробить необхідні кроки відповідно до своєї правової та історичної відповідальності, щоб гарантувати безпеку кіпріотів-турків», - йдеться в заяві.
Анкара і Афіни заявляють, що готові вирішити суперечку шляхом діалогу, але при цьому наполягають на захисті своїх прав. Кожен з них провів у регіоні військові навчання, підкресливши можливість загострення конфлікту.