У суботу американський винищувач F-22 збив невпізнаний об’єкт над територією Юкон на півночі Канади. Це вже другий такий епізод за останні два дні, а тиждень тому китайську розвідувальну кулю було збито біля узбережжя США.
Винищувач збив об'єкт у рамках операції, проведеної Командуванням аерокосмічної оборони Північної Америки [Norad] — об'єднаним американо-канадським командуванням, яке є відповідальним за захист континенту.
«Я розмовляв із президентом Байденом сьогодні вдень. Збройні сили Канади зараз зберуть і проаналізують уламки об’єкта. Дякую Norad за те, що стежить за Північною Америкою», – написав прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо у Twitter.
I spoke with President Biden this afternoon. Canadian Forces will now recover and analyze the wreckage of the object. Thank you to NORAD for keeping the watch over North America.
— Justin Trudeau (@JustinTrudeau) February 11, 2023
У п'ятницю американські військові збили біля узбережжя Аляски невпізнаний об’єкт розміром з автомобіль. Уламки об’єкту досі збирають, щоб передати їх на дослідження.
Так само триває пошук решток збитої минулого тижня китайської повітряної кулі, яка, за твердженням Пекіну, була цивільним кораблем для проведення метеорологічних досліджень. ФБР вилучає з Атлантичного океану всі уламки, які витягають водолази ВМС і підводні безпілотні апарати.
Міністр оборони Канади Аніта Ананд заявила, що обговорила суботній інцидент зі своїм американським колегою Ллойдом Остіном.
«Я обговорила це з Ллойлом Остіном і ми підтвердили, що завжди захищатимемо наш суверенітет разом», — написала Ананд у Twitter.
Today, a @NORADCommand aircraft shot down an unidentified object that violated Canadian airspace. Canadian and U.S. aircraft were scrambled and a U.S. F-22 fired at the object. I discussed this with @SecDef Austin and reaffirmed that we’ll always defend our sovereignty together. https://t.co/FLKOwYMkbY
— Anita Anand (@AnitaAnandMP) February 11, 2023
Жодних подробиць про останній збитий об’єкт, включно з тим, чи був він пов’язаний з Китаєм, наразі не надається. Однак Хейно Клінк, колишній високопосадовець Пентагону, вважає, що якщо існує зв’язок з Китаєм, це свідчить про те, що китайська армія змінює спосіб своєї діяльності.
«Якщо це все робить Китай, це реальний прояв того, як їхня контрнормативна поведінка розширилася не лише географічно, але й оперативно», — сказав Клінк.
Представники американської розвідки вважають, що нещодавно збитий над США китайський шпигунський аеростат є частиною широкої програми спостереження, яку проводять військові Китаю.
У день, коли США збили аеростат-розвідник, Пекін відхилив запит на розмову між главою Пентагону Ллойдом Остіном і його колегою за допомогою закритої лінії зв’язку.