Військові дії Росії в Сирії докорінно змінюють "обличчя" громадянської війни в цій країні, дозволяючи "встати на ноги" президенту Башару Асада, і ускладнюючи здійснення планів адміністрації президента США Барака Обами щодо розширення повітряної операції проти "Ісламської держави", пишуть у статті "Втручання Росії в Сирії може змусити Обаму зробити вибір: діяти або вийти з гри" Грег Міллер і Томас Гіббонс-Нефф у The Washington Post.
Як зазначають автори, поки що адміністрація США не зрушила з місця в її плані подвійної стратегії - прямі авіаудари проти "Ісламської держави" і значна допомога тим, хто бореться проти неї.
Високопоставлені чиновники адміністрації визнають, що Росія вже зробила деякі тактичні успіхи в сирійській громадянській війні. Хоча вони наполягають на своїй точці зору: президент РФ Володимир Путін, в кінцевому рахунку, поплатитися за свої дії, його втручання в Сирії, це – "стратегічний промах", який підірве і без того його "крихку" репутацію у світі, і буде сприяти поширенню бойовиків на інші території.
"Якщо мета Путіна - привернути увагу, то це блискуче, а якщо – припинити бойові дії в Сирії, то ми вважаємо, що це стратегічна помилка", - сказав один високопоставлений чиновник. Тепер, на його думку, Росію будуть сприймати як противника сунітів, "що приверне гнів екстремістських груп, у тому числі "Ісламської держави".
Але інші чиновники в адміністрації, і багато незалежних експертів все більше турбуються про те, що в разі неприйняття Обамою будь-яких заходів в даній ситуації, Сполучені Штати зазнають значної шкоди репутації у зовнішній політиці.
Нинішня дискусія базується на декількох різних підходах. З одного боку, участь Росії посилило "переможний аргумент", що Сполучені Штати повинні уникати прямої участі в ще одному конфлікті на Близькому Сході і повинні продовжувати спрямовувати свої ресурси на боротьбу сил проти "Ісламської держави", які створюють пряму загрозу для національної безпеки США.
З іншого боку, все немає ніякого стратегічного сенсу для Сполучених Штатів у тому, щоб поступитися "пануванням" Росії в цій ситуації: якщо РФ вдасться успішно провернути все і залишити Асада при владі, проблем Заходу в зв'язку з сирійської війною стане більше, йдеться в статті.
"Стратегія Путіна - "ви приймаєте наші умови - Асада", - говорить експерт Royal United Services Institute Ігор Сутягін. "Якщо ви цього не зробите, ми створюємо повний безлад - збільшимо приплив біженців в Європу, і ваше життя стане ще більш важким", - говорить він.
Росія заявляє, що її метою є удари по "Ісламській державі". Але переважна більшість авіаударів РФ – по помірній сирійській опозиції. Крім того, як підкреслює автор, військові Асада за підтримки Росії та Ірану, припливу іранських бійців і бойовиків "Хезболли" дають сирійському лідерові, ймовірно, хороший шанс на те, щоб взяти верх над сирійськими повстанцями.
"Зростаюча участь Росії у сирійському конфлікті, швидше за все, призведе до ще більшої міграції населення країни, і ще більше ускладнить доставку гуманітарної допомоги, щоб врятувати життя", - йдеться в заяві Корпусу Милосердя.
Після початку повітряної військової операції Росії в Сирії 30 вересня низка ЗМІ відреагували на дії Вашингтона негативно. Так, видання Financial Times писало, що США реагують на авіаудари РФ в Сирії незграбно. Перше, що вони зробили – це заявили, що міжнародна кампанія проти "Ісламської держави", яку очолює американська адміністрація, буде тривати без змін.
Однак інші, як, наприклад, Washington Post писали, що бездіяльність США в Сирії є розсудливою, оскільки ставить "національні інтереси вище національного его".
7 жовтня глава Пентагону відмовився співпрацювати з Росією за операціями в Сирії, пояснивши це тим, що продовжує завдавати ударів по цілях, які не належать ІД.