США все ще можуть врятувати Афганістан — The Economist 

Поділитися
Захоплення країни Талібаном призведе до хаосу в усьому регіоні.

«Негативний результат, захоплення Талібаном Афганістану, не виключається», - заявив минулого місяця американський генерал Марк Міллі. Генерал Міллі має рацію: такий варіант не можна виключати, враховуючи вихід військ США. І ймовірність подібного розвитку подій зростає з кожним днем, значною мірою тому, що Америка в’яло реагує на ситуацію, пише The Economist.

В ідеалі США взагалі не варто було поспішати виводити свої військові сили. Протягом кількох років, маючи лише кілька тисяч військовослужбовців у Афганістані, США вдавалося відносно контролювати напружену ситуацію між урядом країни і талібами, в основному завдяки авіаційній силі.

Проте минулого року, коли Дональд Трамп був президентом, Америка уклала угоду з талібами. В обмін на обіцянку бойовиків не покривати міжнародних терористів, США пообіцяли повний вихід з Афганістану.

При цьому, повстанці відмовлялися від будь-якого виду припинення вогню. Таліби запропонували лише непрямі переговори з американським урядом у Кабулі. Трамп хотів якнайшвидшого завершення участі США у війні, і його наступник президент Джо Байден також підтримав це рішення.

Поспіх Америки у виведенні військ дозволив «Талібану» відмовитися від переговорів і подвоїти свою кампанію повалення уряду силою. Минулого тижня повстанці не контролювали жодної з 34 столиць провінцій. Відтоді вони захопили дев'ять. Три найбільших міста країни - Герат, Кандагар та Мазарі-Шаріф відбиваються від нападів бойовиків.

В Афганістані більше немає американських військових літаків, здатних відбити такі напади. США відправляють їх з віддалених баз в Перській затоці, але це діє не дуже ефективно. Також багато механіків, які допомагали підтримувати літаки ВПС Афганістану, покинули країну, що ще більше зменшило вогневу міць уряду.

Це може призвести  до розгрому, який, якщо він продовжиться, стане катастрофою. Коли таліби востаннє керували країною, у 1990-х роках, вони не дозволяли жінкам здобувати освіту, били всіх, хто слухав музику або носив неправильний одяг. Відтоді бойовики не сильно змінилися. У районах, які вони зараз контролюють, таліби вбивають державних службовців та працівників громадських організацій, а також наказують сім'ям передати жінок, щоб вони «вийшли заміж» за повстанців.

Відроджена влада Талібану не просто знущатиметься над афганцями, вона поширить хаос по всьому регіону. Афганістан вже є найбільшим у світі виробником героїну, бізнес, який активно «оподатковують» таліби. Країна також «експортує» мільйони біженців, особливо до сусідніх Пакистану та Ірану.

Екстремістське насильство - це ще один експорт. Раніше десятки тисяч пакистанців загинули під час кривавої терористичної кампанії, на придушення якої пішли роки. Відступ Америки може сподобатися деяким представникам регіону.

Замість того, щоб об'єднати зусилля для стримування Талібану, регіональні сили сперечаються і б'ються за свої переваги. І замість того, щоб знайти шляхи допомогти афганському уряду, Америка швидко відступає.

Байден заявив, що афганська армія повинна самостійно захищати країну.

Якщо залишити армію Афганістану наодинці з ворогом, уряд країни дійсно розвалиться. Але Америка, можливо, ще зможе запобігти цьому, навіть не повертаючи велику кількість військ назад.

Наприклад, США могли б розгорнути короткі вильоти спецназу для зміцнення афганської армії. Це може розширити використання авіаперевізників для забезпечення авіаційної підтримки або спиратися на сусідні країни, щоб дозволити хоча б тимчасовий доступ до американських літаків.

Перш за все, Байден може продемонструвати те, що він не має наміру повністю відмовлятися від Афганістану, це вже «налякає» Талібан і може уповільнити просування повстанців. За останні 20 років Америці не вдалося перетворити Афганістан на процвітаючу демократію, але США все ще можуть не дозволити країні повернутися до насильницької теократії, резюмує видання.

Адміністрація президента США Джо Байдена готується до того, що представники "Талібану" захоплять столицю Афганістану Кабул дуже швидко.

Вони стверджують, що Кабул можуть захопити через 30-90 днів після того, як військовий контингент США повністю вийде з Афганістану.

Це швидше, ніж Вашингтон припускав спочатку. Ще в червні у розвідці США вважали, що це станеться через 6-12 місяців, проте зараз ситуація інша. 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі