США відмовляються від створеного ними світового порядку - FT

Поділитися
США відмовляються від створеного ними світового порядку - FT Трамп хоче змінити міжнародний порядок, але це може призвести до хаосу. © World Economic Forum / Flickr
Якщо Вашингтон і далі буде намагатися підірвати нинішні глобальні економічні зв'язки, світ може зануритися в хаос.

"Заснований на правилах світовий порядок" - термін, який змушує позіхати, однак він все одно означає дещо важливе. Всі країни у світі за виключенням кількох парій, ведуть справи одна з одною відповідно до погодженої низки юридичних, економічних і військових правилах.

Якщо їх проігнорувати чи перекреслити, розгоряться сум'яття і конфлікти. Деякі незахідні країни досить давно вірять, що цей термін перефразовує глобальне домінування США. Оскільки саме Америка ефективно прописала правила, дехто вважає, що міжнародна система через це працює на її користь.

Про це на сторінках Financial Times пише оглядач Гідеон Рахман, додаючи, що Дональд Трамп думає інакше. Американський президент вважає, що хитрі іноземці маніпулювали міжнародною системою, і тепер Америка змушена торгувати за дуже не вигідних для неї умов і виконувати ворожі вироки міжнародних требуналів. Коли йдеться про безпеку, Трамп скаржиться, що Америка витрачає мільярди доларів на захист невдячних союзників. І він вимагає змін.

Гасло магазинів посуду каже: "Що розбили, те вже ваше". Але коли йдеться про заснований на правилах світовий порядок, адміністрація Трампа, схоже, хоче змінити це гасло: "Це більше не наше, тому ми збираємося розбити його".

"Америка виступає проти світу, який створила. І наслідки будуть непередбачувати і потенційно небезпечні", - вважає оглядач.

2018 рік покаже, як далеко адміністрація Трампа готова зайти у її багаторівневій атаці проти міжнародної торговельної системи, вимагаючи радикальних змін у Північноамериканській угоді про вільну торгівлю, підриваючи роботу СОТ і накладаючи вищі мита на китайські товари. Напруга між США і Південною Кореєю чи союзниками по НАТО може цього року досягти найвищої точки, піднявши питання про прихильність Америки до правил, якими керується світова система безпеки.

Особливо важливим питанням Рахман вважає те, яким буде світ через кілька років роботи чинної адміністрації в США і її бажання радикально змінити міжнародну систему.

В широкому розумінні, існує чотири можливі сценарії. Перший - Америка доб'ється успіху і змінить все, що хоче. Система збережеться у певній модифікованій формі, а США будуть світовим лідером.

Другий сценарій говорить про те, що з'явиться нова система, в якій весь світ буде функціонувати за багатосторонніми правилами. При цьому, країни будуть ігнорувати односторонній підхід Америки так довго, як тільки зможуть.

Третій сценарій передбачає, що відмова США від нинішньої системи спричинить крах заснованого на правилах світового порядку. Після цього наступить хаос.

А четвертий - що США задовольняться відносно косметичними зімнами. Тож система продовжить функціонувати так само, як і зараз.

Наразі важко сказати, який з варіантів виявиться правдивим. Адміністрація Трампа буде наполягати на першому з них. І деякі події вказують на те, що їй вдасться встановити змінену систему на чолі із США. Мексика і Канада погодилися почати переговори про зміни в Північноамериканській угоді про вільну торгівлю. Європейські члени НАТО збільшують військові бюджети на вимогу Вашингтона. А Китай цілком вірогідно може піти на певні поступки, якщо тиск буде досить великим.

Втім, є і ознаки втілення другого сценарію. Коли Америка відмовилася від Транстихоокенського партнерства, інші 11 країн-учасниць угоди вирішили продовжувати працювати далі без неї. Минулого тижня Трамп подав сигнал про те, що США можуть повернутися в Транстихоокеанське партнерство після внесення певних змін. Але, швидше за все, для цього вже надто пізно. Тим часом, ЄС на тлі ізоляціоністської риторики американського президента уклав угоди про створення зон вільної торгівлі з Японією і країнами економічного союзу в Південній Америці Mercosur. Китай просуває свій проект "Єдиного поясу, єдиного шляху", який пропонує країнам на Євразійському континенті створити спільну торговельну інфраструктуру.

Водночас, США надто важливі, щоб створювати новий світовий порядок без їх участі. Тож третій сценарій, який передбачає крах системи і хаос, здається вірогідним.

Минулого тижня на Всесвітньому економічному форумі в Давосі президент Дональд Трамп заявив, що "Америка понад усе" не означає "Америка сама". Він пояснив, що готовий співпрацювати з країнами, але лише на взаємновигідних умовах. Тому, на його думку, міжнародні торговельні угоди потребують перегляду. Також Трамп хоче боротися проти енергетичних монополій у світі американською нафтою і газом. За його словами, жодна країна не повинна бути заручницею одного постачальника.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі