США потрібно більше здорового глузду в політиці щодо Росії - WP

Поділитися
США потрібно більше здорового глузду в політиці щодо Росії - WP Російська спроба допомогти Трампу перемогти на виборах обернулася проти неї самої. © kremlin.ru
Російська кампанія з втручання у американські вибори була помилкою.

Обвинувачувальні висновки спеціального представника Департаменту юстиції США Роберта Мюллера проти 13 росіян і трьох російських організацій дали поштовх класичній істерії у Вашингтоні.

Демократи, які ведують полювання проти президента Дональда Трампа, були попереду. Їх підтримали неоконсерватори, які завжди раді роздмухати нову кризу. "Це був акт війни, еквівалентний атаці на Перл-Харбор", - наголошував демократ від штату Нью-Йорк Джерольд Надлер.

"Це подія, яка за масштабом дорівнєю 11 вересня чи Перл-Харбору", - писав на сторінках лояльної до Демократичної партії газети New York Times публіцист Томас Фрідман, який наголошував, що російське втручання у вибори має "такий же вплив", які і згадані ним трагедії.

Якщо російські зусилля були такими ж успішними, як йдеться у висновках Мюллера, тоді "це означає, що Трамп буквально став президентом завдяки організованому Росією перевароту", - стверджував журналіст Роберт Каттнер, який зазвичай демонструє розсудливість.

"Та годі! Боти - це не бомби. Реклама у Facebook не еквівалент літаків, які протаранили Всесвітній торговельний центр. Жертви російського втручання у наші вибори не можна порівнювати з тясячами загиблих під час терактів 11 вересня 2001 року чи атаки на Перл-Харбор", - пише на сторінках лояльного до Деомократичної партії видання Washington post головний редактор журналу The Nation Катріна ванден Хевел.

Вона наголошує, що витратити 100 тисяч доларів на рекламу у Facebook не означає влаштувати переворот. Звісно, нові деталі ще можуть бути розкриті пізніше. Кіберпростір став новою ареною для втручання у вибори і поширення дезінформації, яка відрізняється від традиційних незаконних дій великих держав. Автор зауважує, що всі панікери і критики добре знають, що США і Росія відкрито і приховано втручалися у вибори інших країн впродовж багатьох років. Колишній директор ЦРУ з питань російських операцій Стівен Холл сказав New York Times, що США "точно" проводили такі спроби впливати на вибори інших у минулому, "і, я сподіваюся, ми робимо це і далі". Нещодавні дослідження виявили, що з часів Другої світової війни США втручалися у 81 виборчу кампанію в 45 країнах світу.

Як сказав колишній директор ЦРУ і АНБ Майкл Хайден про хакерські атаки на системи Демократичної партії: "Я мушу визнати, що те, що Росія зробила, нажаль, це лише державний шпіонаж".

На думку Ванден Хевел, істерія черпає свій початок з розчарування перемогою Трампа у 2016 році. Неочікувано він програв в народному голосуванні, але все одно переміг завдяки електроральним колегіям з перевагою всього на 80 тисяч голосів у трьох штатах. В такій ситуації можна звинуватити що завгодно включно з російським втручанням у вибори, яке було виявлене.

Насправді, на думку автора, якщо президент Росії Володимир Путін наказав почати операцію проти США, він міг вважати її помстою США за втручання у вибори в Грузії, Україні і Росії. Обвинувачувальні висновки Мюллера вказують на те, що операція почалася в 2014 році, що співпадає з поваленням корумпованого режиму Віктора Януковича в Україні, яке підтримали США. Путін, як і Трамп чи будь-хто інший, допускав, що Гілларі Клінтон може легко перемогти на виборах. Те, що вона програла, зробило російське втручання "помилкою, гіршою ніж злочин".

Ця помилка призвела до ще більшого загострення відносин між США і Росією. Америка тепер відправляє зброю Україні для боротьби проти російського вторгнення, хоча Барак Обама відмовлявся це робити. Крім того, вона разом з НАТО провела безпрецедентні військові навчання в Балтії поблизу російських кордонів. Союзники і маріонетки обох країн завдають удари один по одному в Сирії. Нещодавно Москва визнала, що американські війська вбили російських найманців, які воюють на боці режиму в Сирії. Прогресу у процесі ядерного роззброєння немає. А міністр оборони США Джим Меттіс відверто заявив, що адміністрація Трампа вважає "конфлікт великих держав головною загрозою для країни, а не тероризм". Колишній міністр оборони Вільям Перрі застеріг, що загроза "певного роду ядерної катастрофи вища, ніж будь-коли в часи Холодної війни".

"Знайти спосіб відступити від цієї небезпечної межі буде не просто. Але менше істерії і більше здорового глузду - це хороший перший крок", - пише автор.

Є деякі речі, які США можуть зробити самі. Безумовно, розслідування Мюллера повинно продовжитися. Обидві партії в Конгресі повинні ухвалити законодавство, яке б захистило американські вибори від іноземного втручання. Крім того, Вашингтон нарешті може зробити те, чого не зробив після скандальних виборів у 2000 році, почавши інвестувати у розвиток своєї виборчої інфраструктури. Соціальні мережі повинні знайти спосіб, як скоротити поширення російських чи будь-яких інших фейків. Також США потрібно розібратися із ще більшою загрозою для виборів: впливом великих грошей через таємні кампанії. Як зауважив Томас Франк: "Кожен американський плутократ скоро буде мати власну цілком легальну армію тролів", яка буде значно досконалішою, ніж російська.

Нагадаємо, що Росію звинувачують у втручанні у американські президентські вибори в 2016 році.

17 травня 2017 року міністерство юстиції США призначило Роберта Мюллера на посаду спеціального прокурора для розслідування втручання Росії в президентські вибори.

У рамках справи Мюллер викликав на допит генерального прокурора США Джеффа Сешнса. Він став першим з адміністрації Трампа, який давав свідчення в цій справі.

Про свою готовність під присягою свідчити заявив і сам президент Дональд Трамп.

Разом із тим, він неодноразово заявляв про відсутність будь-якої "змови" з Росією.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі