США підтримали шлях Західних Балкан до ЄС після неофіційної пропозиції закінчити розділ Югославії

Поділитися
США підтримали шлях Західних Балкан до ЄС після неофіційної пропозиції закінчити розділ Югославії
Словенська non-paper пропонувала включити частину Боснії до складу Сербії та Хорватії, а також об'єднати Косово та Албанію для прискорення інтеграції регіону в ЄС.

Сполучені Штати висловили повну підтримку та взяли на себе зобов'язання допомогти західнобалканським країнам у зусиллях щодо вступу в Європейський Союз, після того, як неофіційна дипломатична нота, яка пропонує зміни кордонів в регіоні, викликала побоювання з приводу відновлення етнічної напруженості в південно-східному куточку Європи.

На початку квітня словенський портал Necenzurirano розповів, що в лютому цього року прем’єр-міністр Словенії Янез Янша нібито передав голові Європейської Ради Шарлю Мішелю якийсь non-paper. Подібні документи використовуються дипломатами, щоб неофіційно викласти свою позицію з будь-якого питання, та зазвичай не привертають великої уваги. Але не цей

Документ пропонував включити частину Боснії до складу Сербії та Хорватії, а також об'єднати Косово й Албанію для прискорення інтеграції регіону в ЄС.

Зміст документу, питання про його правдивості та нерішуча відповідь ЄС стривожили регіон, який побачив в неофіційних пропозиціях загрозу територіальній цілісності своїх країн, через майже три десятиліття після того, як етнічні конфлікти розірвалися по всіх Балканах після розпаду Югославії Euractiv.

Минулого тижня міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас рішуче відкинув ідею перекроювання кордонів на Західних Балканах за етнічною ознакою і заявив, що ідею повернули "назад в стіл".

Речник Єврокомісії Ерік Мамер заявив журналістам в Брюсселі в понеділок, що "ми абсолютно не виступаємо за будь-які зміни кордонів". Речник Держдепартаменту США Нед Прайс заявив в понеділок, що "недавні необґрунтовані спекуляції про зміну кордонів на Балканах за етнічною ознакою можуть сприяти нестабільності в регіоні та нагадують про минулі напруженості".

Прайс підкреслив, що США як і раніше прихильні підтримки шести країн Західних Балкан на їх шляху до європейської інтеграції та членства в ключових європейських і атлантичних інститутах, і заявив, що майбутнє регіону "має ґрунтуватися на благом управлінні, верховенстві права, багатоетнічній демократії та поваги прав людини та основних свобод ".

"Ми працюємо для того, щоб допомогти країнам Західних Балкан розвивати свої економічні партнерські відносини, досягти кліматичних цілей, протистояти енергетичним маніпуляціям з боку Росії шляхом розробки різних систем чистих енергетичних ресурсів і боротьби з корупцією та організованою злочинністю", - сказав Прайс. "Ми також хочемо допомогти регіону досягти ккономіченого зростання, захищаючи свою інфраструктуру і промисловість від неправильної практики Китаю". Прайс додав, що Вашингтон продовжує "підтримувати початок переговорів про вступ до ЄС" з Албанією і Північної Македонією в червні.

Міністр закордонних справ Словенії, яка головуватиме в ЄС 1 липня, заявив у вівторок, що фантомного non-paper по Західним Балканам не існує і що дискусія з цього питання завдала шкоди Словенії, а також Боснії і Герцеговині.

Новий фантомний документ?

Коментарі прозвучали в зв'язку з тим, що сплив ще один фантомний документ, на цей раз нібито авторами якого є Німеччина і Франція, в яких говорилося, що Косово і Сербія визнають одна одну, а в населеному сербами північному Косово буде створений автономний район.

Справжність документа тут же спростував посол Німеччини в Косово Ярн Роде, який висловив "повну підтримку" Берліном діалогу між Сербією і Косово під керівництвом спецпредставника ЄС Мирослава Лайчака.

Дипломатія реактивного набору

Брюссель і головний дипломат ЄС неодноразово наголошували бажання Євросоюзу бачити прихильність реформам з боку боснійських чиновників, які "дозволили б країні розвиватися в напрямку ЄС".

На думку ЄС, регіональні суб'єкти повинні спочатку врегулювати свої добросусідські конфлікти і просунути демократичні реформи, перш ніж вони зможуть вступити в ЄС. Але Брюссель прагне зберегти тісні зв'язки з регіоном у своїх кордонів, де Росія і Китай також посилюють свій вплив.

Президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн окремо заявила в понеділок після переговорів з президентом Сербії Алєксандром Вучічем в Брюсселі, що ЄС хоче "продовжувати бачити позитивні зміни у верховенстві права" в Сербії в рамках переговорів про вступ.

Разом з тим вона підкреслила, що Брюссель буде "заохочувати" переговори Белграда з Косово, яке проголосило незалежність від Сербії в 2008 році, але досі не визнана п'ятьма країнами ЄС, включаючи Іспанію.

Лідери Північної Македонії та Косово також повинні приїхати в Брюссель на цьому тижні.

Детальніше про те, хто хоче зміни державних кордонів на Західних Балканах, читайте в статті Володимира Цибульника "Закінчити розділ Югославії".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі