США прийшли до висновку, що сирійський уряд застосував хімічну зброю у боротьбі з опозиційними силами. На тлі цього президент Барак Обама санкціонував пряму військову допомогу повстанцям.
Як заявив заступник радника президента з національної безпеки Бен Родс, Обама змінив свою думку про ситуацію у Сирії. "Президент сказав, що застосування хімічної зброї змінить розрахунки. Так і сталося", - зазначив він.
За його словами, розвідка США встановила з "великим ступенем визначеності", що сирійські урядові сили "в минулому році багато разів застосовували хімічну зброю, в тому числі зарин, що діє на нервову систему, у невеликому масштабі проти опозиції". Розвідслужби вважають, що застосування хімічної зброї спричинило смерть 100-150 осіб.
"Режим Асада повинен знати, що його дії привели нас до збільшення обсягу і масштабу допомоги, яку ми надаємо опозиції... ці зусилля будуть збільшені в майбутньому", - підкреслив Він.
У зв'язку з цим Обама розширив пакет військової допомоги сирійській опозиції, включивши в нього деякі види озброєнь.
Про типи озброєнь та строки їх постачання повстанцям поки не повідомляється. Але, як очікується, первинна допомога буде легкими озброєннями і боєприпасами.
Втім, навіть без зброї збільшена допомога з боку США буде досить істотною. Сирійська опозиція, як очікується, отримає додаткові медикаменти, продовольство і різне обладнання (прилади нічного бачення, камери спостереження, системи зв'язку тощо).
- Сирійські повстанці розікрали сотні мільйонів, виділених Заходом на "гуманітарку"
За даними The Washington Post, постачання, адресовані повстанцям, почнуться через кілька тижнів, їх буде здійснювати ЦРУ. Окрім того, обговорюються прохання супротивників Асада терміново надати їм протитанкове озброєння і системи ППО. Передбачається, що зброя буде доставлятися повітрям в Туреччину або Йорданію, а звідти надійде в Сирію наземними шляхами, коридорами, що утримуються повстанцями.
При цьому США не підуть на створення у небі над Сирією безпольотної зони, як було у випадку війни у Лівії, - принаймні, найближчим часом, запевнив Родс.
"Ми як і раніше вважаємо, що найефективніше, що ми можемо зробити, аби змінити ситуацію на місці, - це посилити опозицію. Безпольотна зона - це план на випадок непередбаченого розвитку подій", - сказав Він.
Він також сказав, що Обама виключає розгортання наземних сил США у Сирії.
Щодо подальших дій Вашингтон має намір проконсультуватися з партнерами з "великої вісімки", зокрема, з Москвою.
Нагадаємо, громадянська війна у Сирії триває вже більше двох років. Вона почалася з мирних демонстрацій проти режиму президента Башара Асада у березні 2011 року, які потім переросли у збройні зіткнення повстанців і урядової армії. Офіційний Дамаск заявляє, що бореться з озброєними бойовиками, що фінансуються іноземними державами.
Західна влада підтримує повстанців, незважаючи на те, що авангард їхніх загонів складають пов'язані з "Аль-Каїдою" угруповання.
Згідно з останніми даними ООН, за час війни у Сирії загинули, щонайменше, 93 тисячі осіб, з них тисячі дітей. !zn
Читайте також:
За два роки війни у Сирії загинули майже 100 тисяч осіб, з них тисячі дітей
Башар Асад оголосив про отримання першої партії російських ракет С-300
На Заході вважають, що у Сирії ведеться опосередкована війна між Росією і США
Обама попередив Асада, що застосування хімічної зброї стане трагічною помилкою