США намагаються зберігати баланс у підтримці України — NYT

Поділитися
США намагаються зберігати баланс у підтримці України — NYT © Flickr/White House
Америка надає допомогу Україні, але боїться бути «втягнутою» у війну з Росією.

Менш ніж за тиждень Сполучені Штати та НАТО перекинули понад 17 тисяч одиниць протитанкової зброї, включаючи ракетні комплекси Javelin, через кордони Польщі та Румунії, вивантаживши їх із гігантських військових вантажних літаків, щоб їх можна було перевезти до Києва та інших українських міст. Поки що російські війська настільки фокусувалися на інших частинах країни, що не намагалися зруйнувати армійські шляхи постачання, але малоймовірно, що так триватиме довго, пише NYT.

Але це лише «найпомітніші внески». «Сховані» на базах у Східній Європі, сили кіберкомандування Сполучених Штатів, відомі як «команди кібермісії», готові перешкоджати хакерським атакам Росії, але виміряти рівень їх успіху важко, кажуть аналітики.

У Вашингтоні та Німеччині співробітники розвідки намагаються об’єднати дані супутникових фотографій, щоб отримати інформацію про пересування російських військових і передати їх українським силам. Президент України Володимир Зеленський використовує спеціальне комунікаційне обладнання, надане США, яке може гарантувати безпечну лінію зв’язку з американським президентом Джо Байденом.

Зеленський вітає надану допомогу, але повторює, що Захід може зробити більше. Він попросив Захід закрити небо над Україною та заблокувати експорт усіх російських енергоносіїв. Крім того, Україні потрібні винищувачі.

США кажуть, що не перешкоджають наданню винищувачів Україні, але лідери Польщі явно стурбовані тим, чи не стане їхня країна новою мішенню РФ після того, як надасть винищувачі Україні.

«Я не можу говорити про хронологію, але можу додати, що ми дуже активно обговорюємо це», — сказав державний секретар США Ентоні Блінкен.

В центрі Вашингтона лобістські групи та юридичні компанії, які колись стягували високу плату за свої послуги з українського уряду, тепер працюють безкоштовно, допомагаючи уряду Зеленського.

Україна є 44-мільйонною країною, з якої Байден «витягнув» усі американські сили, щоб не стати «учасником війни». Але в міру надходження зброї до України та розширення спроб втрутитися в російські комунікації та комп’ютерні мережі, деякі чиновники США говорять про передчуття, що «ядерний конфлікт» з РФ стає все більш вірогідним. Американське визначення того, що означає вступ у війну, не співпадає з баченням російського президента Владіміра Путіна, попередив один високопоставлений чиновник США, висловлюючись на умовах анонімності.

Путін попередив, що будь-яка країна, яка спробує ввести заборонену для польотів зону над Україною, буде вважатися «учасником збройного конфлікту».

Щоб зрозуміти швидкість передачі зброї зараз, можна поглянути на такий приклад: пакет озброєнь Україні на $60 мільйонів, про який США оголосили в серпні минулого року, був повністю переданий лише в листопаді, за словами Пентагону. Але коли 26 лютого президент США схвалив військову допомогу на $350 мільйонів, майже в шість разів більше — 70 відсотків її було передано за п’ять днів.

За словами чиновників, швидкість важлива, оскільки обладнання, включно з протитанковою зброєю, повинно було пройти через західну частину України, перш ніж російські повітряні та наземні сили почали атакувати. Оскільки все більше військ РФ перебувають на території України, очікується, що передавати зброю українським військам буде важче.

Зусилля з розширення поставок зброї зіштовхнулися також з матеріально-технічними проблемами.

«Вікно для легкої допомоги українцям закрилося», – сказав американський генерал-майор Майкл С. Репас.

«Всі ми були надзвичайно вражені тим, наскільки ефективно українські збройні сили використовують обладнання, яке ми їм надали. Кремль також був здивований, як українські військові уповільнили просування росіян та успішно виступили на полі бою», – сказала високопосадовець Пентагону Лора Купер.

Але американська розвідка також має свої межі. Встановлені правила Байдена забороняють літакам-розвідникам США здійснювати польоти над Україною, тому їм доводиться «заглядати через кордон», так само, як часто ведеться спостереження за Північною Кореєю.

У тому, щоб ділитися розвідданими, є свої ризики. Американські чиновники впевнені, що українські військові та розвідувальні служби наповнені російськими шпигунами, тому намагаються не поширювати необроблені розвідувальні дані, які могли б розкрити їх джерело. Вони кажуть, що не передають конкретні розвіддані, які б підказували українським силам, як атакувати конкретні цілі. Занепокоєння полягає в тому, що це може дати Москві привід заявити, що вона веде війну зі Сполученими Штатами чи НАТО, а не з Україною.

Україна також отримує правову допомогу — і це приносить свої плоди. Зеленський провів відеорозмову з членами Конгресу, вимагаючи посилення санкцій проти Росії та закликаючи надати конкретні види зброї та іншу підтримку.

Раніше НАТО обговорило можливість участі Альянсу у російсько-українській війні, зокрема, забезпечення безпольотної зони. Та за результатом переговорів Альянс знову відмовився закрити небо над Україною. 3 березня речниця Білого дому Джен Псакі підтвердила: Вашингтон не вводитиме безпольотну зону над Україною.

Головним аргументом противників такого кроку є високий ризик конфронтації з Росією, що загрожує розпочати «ядерну Третю світову війну». Змінити позицію союзників не змогла навіть атака російських військових на Запорізьку АЕС в Енергодарі.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі