Зіштовхнувшись із заспокоєнням республіканців, які бояться того, що увага до цієї інтриги може виявити про справи команди Дональда Трампа з Росією, демократи в Комітеті Сенату з закордонних справ оприлюднили звіт, який найбільш детально описує російську війну проти Заходу.
Про це в редакційній статті пише лояльне до Демократичної партії видання New York Times. Документ вказує на те, що російське втручання у американські вибори в 2016 році було частиною більш широких дій Путіна, націлених на підрив західних інститутів і віри в демократичні практики.
У Європі лишилося не багато країн, які уникли такого втручання. Видання пише, що звіт демократів повинен стати попередженням для США, що потрібно більш рішуче працювати з союзниками над захистом демократії. Втім, є серйозна перешкода для цього. І це президент Дональд Трамп з його дивним захопленням Путіним і відмовою визнавати той факт, що Росія становить загрозу для національної безпеки. Хоча стратегія в сфері безпеки адміністрації Трампа все ж визнає, що Росія і Китай "кидають виклик американському добробуту, цінностям і впливу".
Республіканці в Конгресі стурбовані не так втручанням Росії у американські справи, як тими, хто його викриває. Вони нічого не зробили для того, щоб це не повторилося. Згідно зі звітом демократів, Кремль витрачає значно більше на пропаганду закордоном, неурядові групи і політичні партії, які виступають проти ЄС і НАТО. В документі перелічені групи організованої злочинності, які відмивають гроші і скоюють інші злочини, а також використовують контроль над поставками газу для поширення корупції.
Росія використовує кібератаки, дезінформацію і військову силу, щоб зашкодити Україні і Грузії зміцнити зв'язки із Заходом. Кремль також намагається підірвати зусилля Сербії, націлені на інтеграцію із Заходом, використовуючи зв'язки між російською і сербською православними церквами, а також понополію на постаку енергоносіїв в балканську країну. Росія ослабила демократію в Угорщині і Болгарії, які входять в ЄС і НАТО, і притягнула їх ближче до своєї орбіти. Кремль розширює свою діяльність в Мексиці і на Близькому Сході.
"Така діяльність викликала занепокоєння завжди, але зараз вона особливо небезпечна через президента, який заперечує російське втручання, відмовляється критикувати Путіна і, здається, більш зацікавлений в тому, щоб винагородити Москву, а не виступити проти неї", - пише видання.
Звіт вказує на те, що є ще багато речей, які варто було б включити в широку американську стратегію окрім санкцій. Зокрема, Вашингтону потрібно було б допомогти зміцнити демократичні інститути в уразливих європейських країнах, виявити і заморозити пов'язані з Кремлем брудні гроші і збудувати коаліцію для стримування російських гібридних загроз. Але найбільше потрібне лідерство, яке Трамп відмовляється забезпечити. В Twitter він засудив звіт демократів і ще раз повторив, що не співпрацював з Москвою.
"Росія і весь світ сміються над дурістю, яку вони бачать", - написав Трамп.
Видання зауважує, що він має рацію, однак "не розуміє, над ким саме сміються".
Раніше про звіт писало видання Washington Post, зауважуючи, що демократи застерігають про втручання Росії у справи Європи і США. Голова Комітету Сенату з закордонних справ від республіканців сенатор Боб Коркер не підписав документ. Але навіть без формальної підтримки Республіканської партії, перелік фактів про російські операції в 19 країнах Європи віщує можливу публікацію висновків спільного розслідування про втручання Росії у вибори в США, яке проводить Комітет Сенату з питань розвідки.
Нещодавно у ЦРУ допустили нове втручання Росії у вибори в США. Голова відомства Майк Помпео наголосив, що російське втручання у американські вибори відбувалося впродовж "десятиліть".