Американський дипломат сподівається, що ця майбутня зустріч повинна закінчитися підписанням угоди про перемир'я між опозицією і урядовими військами в Сирії, а також дати початок переговорам про умови процесу передачі влади. Цього тижня Керрі оптимістично говорив про "великий прогрес" у подоланні розбіжностей у поглядах з президентом Росії Володимиром Путіним щодо завершення війни в Сирії. Однак ознак, які б вказували, що оптимізм Держсекретаря США виправданий, не багато.
Про це сьогодні пише The Economist. Критична розбіжність у позиціях американської і російської сторони полягає в тому, кого з опозиційних до режиму Башара Асада сил запрошувати на переговори у Відні. Минулого тижня Саудівська Аравія влаштувала конференцію для повстанських груп Сирії з метою створити об'єднаний фронт. Терористичні "Ісламська держава" і "Джабат аль-Нусра" не були запрошені в Ер-Ріяд, а от представники двох потужних салафітських угруповань "Ахрар аль-Шам і "Джаїш аль-Іслам" були присутні на конференції.
США ще не вирішили, чи повинні такі радикальні сили представляти опозицію на переговорах. Але Росія вже взялася закликати Вашингтон "припинити ділити терористів на хороших і поганих". І в цей же час, Москва все ще не визначилася, як ставитися до головного союзника Заходу в Сирії – "Вільної сирійської армії". 14 грудня голова Генштабу РФ Валерій Герасимов заявив, що його країна забезпечує бійців прозахідних сил зброєю і матеріальною допомогою. Згодом Кремль спростував цю заяву, а у "Вільній сирійській армії" розповіли, що російська авіація досі скидає бомби на позиції опозиціонерів.
Тим часом, також 14 грудня президент США Барак Обама провів рідкісний виступ перед Пентагоном і підсумував зусилля американської коаліції, звернувши увагу, що одні союзники активніше борються проти "Ісламської держави", а інші ні.
"Франція, Німеччина, Великобританія, Австралія і Італія роблять багато у цій справі, і іншим варто брати з них приклад", - сказав він.
Докір був значною мірою адресований арабським країнам, які входять в коаліцію, яких від війни проти "Ісламської держави" відволікає військова кампанія в Ємені, ініційована Саудівською Аравією. Обама не вимагає введення арабський військ в Сирію, однак він хотів би, щоб Ер-Ріяд доклав більших зусиль до того, щоб сирійські опозиціонери об'єдналися в єдину і потужну силу.
Можливо через цю критику, саудити різко оголосили про створення арабського альянсу проти тероризму, до якої увійшли 34 країни арабського світу Азії, Африки. Але Іран і Оман не запросили в об'єднання. Молодий і енергійний міністр оборони Саудівської Аравії принц Мухамед бін Салман запевнив, що коаліція буде боротися з бойовиками не лише в Сирії і Іраку, а й на Синайському півострові в Єгипті, Лівії, Малі, Нігерії, Пакистані і Афганістані. Однак поки в Ер-Ріяді не озвучили чіткого плану спільних дій. У всякому разі, поява арабського альянсу не полегшить роботу Держсекретарю Джону Керрі.
Вчора стало відомо, що арабські країни можуть направити спецпідрозділи в Сирію. За словами міністра закордонних справ Саудівської Аравії Адель аль-Джубейр, це питання обговорює керівництво Саудівської Аравії, Об'єднаних Арабських Еміратів, Катару та Бахрейну. Зазначимо, що з ІД борються також і країни Заходу в рамках коаліції, очолюваної США.
Крім того, Російська Федерація також проводить військову повітряну операцію в Сирії. Офіційна Москва заявляє, що метою російських авіаударів є об'єкти ІД. У свою чергу західні країни звинувачують РФ в нанесенні авіаударів по сирійській оппозиції і підтримці режиму президента Сирії Башара Асада.