Про це повідомляє RFERL, додаючи, що йдеться про договір про ліквідацію середньої та малої дальності польоту, яку підписали СРСР і США в 1987 році. Найближчим часом Вашингтон планує скликати Комісію спеціального контролю, в засіданні якої також візьмуть участь інші сучасні учасники угоди – Україна, Білорусь і Казахстан.
Видання нагадує, що угода забороняє тестування, виробництво і володіння крилатими ракетами наземного базування, дальність польоту яких становить від 500 до 5,5 тисяч кілометрів. Документ зобов'язує сторони ліквідувати цілий клас ракет у Європі і встановити жорстку систему контролю і дотримання.
Два роки тому США вперше запідозрили, що Росія порушує умови угоди, розвиваючи ракетні системи, які забороняє угода від 1987 року. Москва заперечила такі звинувачення, а також у відповідь заявила, що розгортання американської системи ПРО також заборонене. Минулого року голова переговорної комісії США з контролю озброєнь Роуз Готтемюллер сказала, що якщо Росія і далі буде порушувати умови документу, це може спровокувати "військові і економічні контрзаходи".
В грудні Пентагон офіційно повідомив Конгрес, що Росія порушує угоду, а її дії в Європі і в інших регіонах спонукають Вашингтон до розробки "всеосяжної відповіді на російські військові дії". Угода передбачає створення Комісії спеціального контролю для вирішення суперечок, пов'язаних з її умовами. Востаннє вона була скликана в 2003 році. На думку Готтемюллер, зараз зустріч комісії навряд чи щось змінить.
"Коли одна сторона категорично заперечує саме існування крилатих ракет наземного базування, що порушує умови угоди, тоді у Комісії дуже мало шансів добитися якогось бажаного результату", - сказала вона.
Нагадаємо, що нещодавно Росія провела три пуски балістичних ракет. Ракета "Тополь" була запущена з космодрому "Плесецьк" і вразила умовну ціль на полігоні на півострові Камчатка. Міжконтинентальну балістичну ракету "Синява" запустили з ракетного підводного крейсера Північного флоту "Новомосковськ" з акваторії Баренцевого моря по полігону Кура на Камчатці. Третю ракету запустили з атомного підводного ракетоносці Тихоокеанського флоту.
А 6 жовтня ракетні з'єднання Західного і Східного військових округів РФ, оснащені оперативно-тактичними ракетними комплексами "Іскандер-М",підняли по тривозі в рамках військових навчань.