Рік за роком ЄС ставав кращим, долаючи труднощі. Але тепер йому доводиться одночасно мати справу з двома кризами: в Греції і Україні. І може виявитися, що це занадто багато для нього.
Про це пише мільярдер Джордж Сорос на сторінках The Guardian. Він додає, що усі сторони від поводилися неправильно від початку кризи в Греції. Емоції переважали конструктивні рішення. Але справа в Україні інакша.
"Ситуація чорно-біла. Росія Володимира Путіна агресор, а Україна, захищаючи себе, захищає і принципи, на яких збудований ЄС. Але в цей же час, Європа ставиться до України так само, як і до Греції. Це не вірний підхід і він породжує неправильні результати. Путін здобуває нові перемоги в Україні, а Європа настільки заклопотана Грецією, що навіть не зважає на це", - пише Сорос.
На думку експерта, бажаний результат для Путіна – це створення фінансового і політичного колапсу України, який призведе до дестабілізації. І тоді він, не як агресор, а як відповідальна сила в регіоні, окупує частину сусідньої країни. Він продемонстрував такі свої наміри вже двічі, перетворивши військові перемоги в перемир'я.
На думку Сороса, погіршення становища України за період між Мінськом-1 і Мінськом-2 свідчать, що поки російському президентові вдавалося досягти успіху. Але його перемоги тимчасові, і Україна надто важливий партнер для ЄС, щоб покинути її сам на сам з агресором.
"В політиці ЄС є щось фундаментально неправильне. Інакше як би Путіну вдалося б обіграти союзників України, які завжди вели за собою вільний світ?" - йдеться в статті.
Сорос пише, що проблема в тому, що Європа годує крихтами Україну точно так само, як і Грецію. В результаті, Україна ледве виживає, поки Путін йде в наступ. Він може обирати між гібридною війною і гібридним миром, а Київ і його союзники не наважуються відповісти.
Погіршення становища України триває. Сорос пише, що фінансовий колапс, якого він чекав, вже стався. Це було в лютому, коли українська валюта за кілька днів втратила 50% своєї вартості, а НБУ довелося витрачати валютні запаси для підтримки банківської системи. Вершини криза досягла 25 лютого, коли Центральний банк запропонував контролювати імпорт і збільшив процентну ставку до 30%. Цей тимчасовий колапс похитнув довіру населення до банків, які мають великі валютні бороги. Криза також підірвала розрахунки, на основі яких МВФ відкрив кредитну програму.
Але країни ЄС, які самі страждають від фінансових обмежень, не захотіли надавати нову допомогу. Тож Україна лишилася балансувати на межі прірви. Сорос пише, що в цей же час, програма радикальних реформ в Україні дуже повільно, але починає ставати помітною. І це створює в Києві атмосферу нереальності.
Сорос вважає, що якщо Путіну вдасться досягти своєї цілі, Європі буде не солодко, оскільки на Захід поїдуть щонайменше 2 мільйони біженців. Багато хто вважає, що це стане початком нової Холодної війни. А посилання впливу Путіна на друзів у Європі призведе до того, що санкції будуть скасовані.
Це стало б найгіршим наслідком для Європи, оскільки вона б розділилася і перетворилася б на поле битви США і Росії. В результаті ЄС перестане бути учасником міжнародної політики.
Найбільш вірогідний сценарій, на думку Сороса, передбачає, що в Україні не буде колапсу. Але через нестачу фінансування, реформи не будуть виконані належним чином, і олігархи перетворять нову систему на стару, яка цілком влаштує Путіна. А ЄС переживе свою особисту "трагедію", втративши "нову Україну".
"Принципи, які захищає Україна – вони ж принципи ЄС – будуть покинуті напризволяще, і ЄС доведеться витратити значно більше грошей на власний захист, ніж йому треба витратити на допомогу новій Україні", - пише Сорос.
Нещодавно Джордж Сорос заявив, що готовий вкласти в економіку України $ 1 млрд.
"Є конкретні інвестиційні ідеї, наприклад, у сільське господарство та інфраструктурні проекти. Я б вклав 1 млрд доларів. Це має принести прибуток. Мій фонд буде мати вигоду від цього", - заявив Сорос.
Також він звинуватив Євросоюз в ігноруванні фінансового стану України.