У середу міністри закордонних справ Саудівської Аравії та Сирії привітали потепління у двосторонніх відносинах, включаючи кроки щодо відновлення консульських послуг і польотів, і погодилися співпрацювати для боротьби з торгівлею наркотиками та сприяння поверненню Сирії в лоно арабських країн, пише Reuters.
Міністр закордонних справ Сирії Фейсал Мекдад прибув у саудівське місто Джидда в Червоному морі під час першого візиту високопоставленого сирійського дипломата до королівства за понад десять років, що є основною ознакою того, що регіональна ізоляція Сирії наближається до кінця.
Важковагова країна Перської затоки Саудівська Аравія розірвала відносини з Дамаском на тлі жорстокого придушення мирних протестів президентом Сирії Башаром Асадом у 2011 році та підтримала повстанські групи, які боролися за усунення Асада від влади. Сирію також виключили з Ліги арабських держав.
Відновлення саудівсько-сирійських зв’язків знаменує собою найважливішу подію в кроках арабських держав щодо нормалізації зв’язків з Асадом. Це сталося через кілька тижнів після того, як Мекдад зустрівся з високопоставленими дипломатами Єгипту та Йорданії, також вперше за понад десять років.
Асад за допомогою своїх головних союзників Ірану та Росії відновив контроль над значною частиною Сирії, і Саудівська Аравія заявила, що його ізоляція не спрацювала.
У спільній заяві наприкінці візиту в середу обидві сторони погодилися з тим, що сирійській державі необхідно встановити контроль над усіма своїми територіями «і припинити присутність озброєних ополчень».
Обидва міністри також обговорили кроки, необхідні для політичного врегулювання сирійської кризи, що сприяє «поверненню Сирії до її арабського середовища», і заявили, що вони посилять співпрацю у боротьбі з торгівлею наркотиками.
США та європейські країни, серед інших, звинуватили сім’ю Асада в тому, що вона відіграє провідну роль у незаконній торгівлі каптагоном, амфетаміном, який, за їхніми словами, виробляється в Сирії та допомагає фінансувати сирійський уряд.
Вважається, що значна частина його буде продана покупцям в арабських країнах Перської затоки, включаючи Саудівську Аравію.
Уряд Асада заперечує свою причетність до виробництва та контрабанди наркотиків і заявляє, що бореться з обмеженням прибуткової торгівлі.
Поїздка Мекдада до Джидди відбулася за два дні до проведення в Саудівській Аравії чергової зустрічі регіональних міністрів закордонних справ , на якій обговорюватиметься повернення Сирії до Ліги арабських держав.
Джерела Reuters повідомили, що Саудівська Аравія планує запросити Асада на саміт Ліги арабських держав, який Ер-Ріяд заплановано провести 19 травня, і цей крок формально покладе край його регіональній ізоляції, хоча незрозуміло, чи є арабський консенсус з цього питання.
Сирія і Туніс заявили в середу, що вони також погодилися відкрити свої відповідні посольства.