Колишній співробітник ЦРУ Едвард Сноуден, який відомий великомасштабними витоками секретної інформації про програми електронного стеження США, на церемонії нагородження норвезької премією імені Б'єрнстьєрна Б'єрнсона розкритикував спроби російської влади контролювати інтернет і сказав, що опинився в РФ не зовсім по своїй волі.
Сноуден перебуває в Росії з 2013 року, де йому був наданий тимчасовий притулок.
"Я і раніше був налаштований критично, і продовжу і в майбутньому критикувати подібне ставлення. Це прагнення російської влади контролювати все більше і більше інтернет, контролювати те, що люди дивляться, за людей вирішувати, як їм висловлювати свої почуття, любов один до одного - в корені невірно", - сказав Сноуден маючи на увазі в тому числі і закони РФ про так звану пропаганду гомосексуалізму.
За його словами, він не збирався осісти в Росії і опинився там випадково. Для Сноудена РФ була країною-транзитом по дорозі в Латинську Америку, але влада США анулювали його паспорт, і він змушений був переглянути плани.
"Я просив притулку в 21 країні. Всі вони відповіли мовчанням. Росія взагалі в списку значилася однією з останніх країн", - зазначив колишній співробітник ЦРУ.
Едвард Сноуден привернув увагу в червні 2013 року після того, як передав журналістам інформацію про стеження за інтернет-користувачами і абонентами телефонних мереж, яке вели спецслужби США. В результаті цього владі США довелося визнати факт масштабного стеження за користувачами Мережі, яке вони пояснили необхідністю проведення боротьби з терористами.
Міністерство юстиції США порушило кримінальну справу стосовно Сноудена і видало попередній ордер на його арешт. Проти нього висунуто звинувачення у шпигунстві і крадіжці держвласності.
23 червня 2013 року Сноуден вилетів з Гонконгу, після того, як Вашингтон почав вимагати його видачі, посилаючись на угоди між країнами про видачу злочинців. З 26 червня 2013 року він перебуває в Росії.Москва не збирається видавати Сноудена США, заявляючи про відсутність відповідних домовленостей між країнами.
Разом з тим у березні цього року Сноуден заявив про те, що готовий повернутися в США в тому випадку, якщо йому гарантують неупереджений суд над ним.