Державний секретар Майк Помпео оголосив у понеділок, 23 березня, про скорочення фінансової допомоги Афганістану на 1 мільярд доларів. США хочуть вийти з 20-літнього конфлікту Афганістану з талібами, але такі різкі дії підривають здатність Кабули угрупуванням, пише Reuters.
Скороченням допомоги Помпео намагається змусити президента Афганістану Ашрафа Гані та його політичного суперника Абдуллу Абдуллу припинити суперечку та навчитись протистояти "Талібану".
Держсекретар та інші посадовці США відмовилися публічно обговорювати деталі скорочення допомоги, а державний департамент США відмовився коментувати свої плани. Та джерела видання в Конгресі США повідомили, що відбудеться скорочення допомоги на один мільярд доларів.
Серед американських чиновників ведуться суперечки: план скорочення фінансової допомоги суперечить інтересам національної безпеки США з одного боку, однак з іншого боку гроші потрібні для підтримки здатності уряду США, боротися з талібами, зберігаючи свою силу на мирних переговорах.
Більша частина фонду допомоги Афганістану сплачує зарплати, продукти харчування, пальне, обладнання та інфраструктуру для підтримки афганських військ та національної поліції.
Згідно з доповіддю Служби досліджень Конгресу, він виділив щонайменше 86,4 мільярдів доларів на допомогу афганській безпеці між фінансовими 2002 та 2019 роками.
Раніше таліби відмовилися розпочати переговори з новою групою уряду Афганістану. На їх думку команда Афганістану з 21 людини створена без урахування усіх партій. США, які усунули талібів від влади в 2001 році, у лютому підписали угоду про виведення військ з групою. Але прогрес у переході до переговорів між бойовиками та афганським урядом був затриманий суперечкою між афганськими політиками, незгодою між талібами та урядовими звільненими в'язнями та можливим припиненням вогню.
До того, устолиці Афганістану, Кабулі відбулися відразу дві церемонії інавгурації президентів. Присягу склав діючий глава держави Ашраф Гані, якого раніше незалежна виборча комісія країни оголосила переможцем президентських виборів. Водночас президентську присягу приніс і прем'єр-міністр Афганістану Абдулла Абдулла, який також вважає себе переможцем гонки.
США, влада Афганістану і радикальний рух "Талібан" підписали 29 лютого в Досі угоду про перемир'я, спрямоване на те, щоб покласти край багаторічному кровопролиттю в Афганістані і дозволити американським військам повернутися додому після найтривалішої війни.
Детальніше про історичну угоду між США і рухом "Талібан", читайте в статті Віктора Каспрука "Дохаворилися" для ZN.UA